Un business profitabil: topul celor mai mari firme de pază din România

0
Publicat:
Ultima actualizare:
1.634 firme figurează ca activitate în zona de pază şi protecţie FOTO g4s.com
1.634 firme figurează ca activitate în zona de pază şi protecţie FOTO g4s.com

Siguranţa costă, iar acest lucru este dovedit mai ales de evoluţia raportată de către cei mai mari zece jucători de profil din România. O singură companie, cu cele două divizii separate pe care activează, a raportat pierderi, în timp ce restul de opt jucători au încheiat anul trecut pe profit.

Potrivit datelor ONRC, G4S Cash Solutions, BGS Divizia de Securitate şi G4S Secure Solutions au fost anul trecut cele mai mari firme de pază din România, cu afaceri care împreună au depăşit pragul de 70 de milioane de euro.

Astfel, afacerile G4S Cash Solutions, companie responsabilă în principal cu transportul şi paza bunurilor cu valoare, a raportat o uşoară scădere a rulajului anul trecut, la circa 29 de milioane de euro, dar a raportat şi o pierdere de 11,5 milioane de euro. BGS Divizia de Securitate a raportat anul trecut o scădere de 7% a afacerilor, dar şi un profit de 500.000 de euro, în timp ce G4S Secure Solutions a raporat o creştere de 20% a rulaului, la peste 23 de milioane de euro.

Citeşte pe wall-street.ro continuarea articolului 

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite