Un an al recordurilor pe piaţa industrială: peste 400.000 mp spaţii logistice vor fi livraţi în 2017

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Piaţa spaţiilor logistice, la jumătatea drumului spre succes

Mai mult de 100.000 mp de spaţii industriale moderne au fost livrate în România în prima jumătate a anului, iar estimările arată că, până la finalul acestui an, stocul total de spaţii logistice şi industriale va creşte cu cel puţin 350.000 mp spaţii de clasa A, conform datelor din raportul CBRE privind sectorul industrial de real estate pe primele şase luni ale anului.

Potrivit raportului CBRE România privind piaţă industrială de real estate, sectorul industrial continuă evoluţia pozitivă începută anul trecut, iar marii investitori şi dezvoltatori promit atât proiecte noi, cât şi extinderi ale spaţiilor logistice deţinute în ceea ce pare a fi un nou record pentru piaţa imobiliară de profil,.

Conform acestui raport, cele mai multe cereri au venit din sectoarele transporturi logistice şi retail, care sunt principalii piloni de dezvoltare pentru acest an. În prima jumătate a acestui an, 43% din activitatea de închiriere a spaţiilor industriale a fost reprezentată de companiile cu activitate logistică, 27% de cele din retail, în timp ce companiile cu activitate în distribuţie sau curierat şi cele din industria automotive completează lista suprafeţelor alocate în primul semestru.

Piaţa proiectelor industriale va mai absorbi până la finalul acestui an aproximativ 300.000 mp de proiecte, majoritatea acestora fiind deja preînchiriată sau dezvoltată în regim BTS (Build to Suit).

Bucureştiul şi Vestul, sufletul petrecerii                                                                 

Cea mai mare parte a proiectelor în dezvoltare se află în continuare în Bucureşti şi în împrejurimi, acolo unde este concentrat şi cel mai mare stoc de spaţii industriale din România. În regiunile Vest şi Nord-Vest se află al doilea cel mai mare stoc disponibil de spaţii industriale din ţară, urmate de zona de Sud şi Sud-Est.

Astfel, Bucureştiul şi împrejurimile se îndreaptă spre un stoc total de 1 milion de mp de proiecte industriale clasa A, în zona Capitalei fiind în construcţie proiecte ce însumează aproximativ 60.000 mp. Şi Zonele de Vest şi de Nord-Vest a României se apropie de stabilirea unui nou record, până la finalul acestui an fiind aşteptate noi dezvoltări. Odată cu finalizarea proiectelor în construcţie, stocul total de proiecte industriale din regiune ar urma să depăşească 750.000 mp, spaţii exclusiv clasa A.

Sudul şi Sud-Estul României completează topul celor mai dezvoltate regiuni în proiecte industriale. Aici există un stoc de circa 470.000 mp şi proiecte de circa 30.000 mp aflate în plin proces de construcţie, ceea ce ar urcă stocul de proiecte industriale clasa A la peste jumătate de milion de metri pătraţi.

Rata de neocupare, sub 2%

Activitatea din sectorul industrial a condus la o creştere a cererii de spaţii logistice, astfel că rata de neocupare a spaţiilor de profil se situează la un nivel redus, de sub 2%, la nivel întregii ţări.

Conform datelor CBRE, rata de neocupare în piaţă a scăzut cu 50 puncte de bază (BPS), la un nivel care va permite noi şi viitoare investiţii în sectorul de profil dar şi o creştere a nivelului chiriilor, acestea situându-se la jumătatea anului la un nivel mediu de circa 4 euro/mp/lună.

„Chiar dacă rata de neocupare a înregistrat o creştere sensibilă faţă de intervalul 2015 -2016, aceasta a rămas la un nivel care să permită o evoluţie la nivelul chiriei. Această rată de neocupare mică se datorează faptului că în piaţă dezvoltatorii nu se concentrează, ca în trecut, pe dezvoltarea proiectelor într-un regim pur speculativ. Investitorii încep proiectele noi în baza unor pre-contracte semnate, iar pe lângă suprafeţele asigurate prin pre-contract construiesc o suprafaţă adiţională, spaţiu care, până la finalul proiectului, ajunge să fie în totalitate închiriat”, a declarat Andrei Jerca, Account Director, Industrial Services, CBRE.

Dezvoltatorii specializaţi în proiecte industriale au planificat investiţii care ar putea depăşi o suprafaţă de 300.000 mp în cursul anului viitor, atât în Bucureşti cât şi în restul ţării, cu precădere în Sibiu şi Braşov, dar şi în zona Moldovei.  

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite