Dolarul, la cel mai mic nivel din ultimele 3 luni
0Dolarul a scazut, in tranzactiile de marti, la cel mai mic nivel din ultimele trei luni fata de euro, investitorii asteptandu-se ca moneda sa se deprecieze si mai mult pentru a corecta deficitul
Dolarul a scazut, in tranzactiile de marti, la cel mai mic nivel din ultimele trei luni fata de euro, investitorii asteptandu-se ca moneda sa se deprecieze si mai mult pentru a corecta deficitul american de cont curent si ca autoritatile europene sa nu intervina, transmite Reuters. Dolarul a fost afectat de un val de vanzari la finalul sedintei de luni din New York, dupa ce presedintele BCE, Wim Duisenberg, a declarat ca deprecierea dolarului nu poate fi evitata, desi spera ca aceasta va fi lenta. Scaderea s-a accelerat marti, astfel incat dolarul a pierdut circa 2% din valoare in 24 de ore. Moneda americana s-a apropiat si de un minim pentru ultimii trei ani fata de yen, fiind cotata la 110,07 yeni, desi traderii au apreciat ca autoritatile nipone ar putea interveni din nou pentru a stopa aprecierea yenului, care dauneaza exporturilor. Ministrii Finantelor din Olanda si Belgia au consolidat tendinta negativa a dolarului, afirmand ca rata de schimb a euro nu este deocamdata o problema. "Exista un singur bloc important, zona euro, care este favorabil unei aprecieri a monedei", a declarat Peter Fontaine, analist la KBC, in Bruxelles. Pana la 8.53 GMT, dolarul coborase pana la 1,1803 unitati/euro, cu numai 1,5 centi peste minimul record atins in iunie.























































