Aderarea tarzie la UE - o oportunitate pentru Romania

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Explicatia: avem sansa de a invata din experienta celorlalte tari

Desi tarile din Europa se afla intr-un proces de recesiune economica, Romania, Bulgaria si Croatia au cunoscut o dezvoltare puternica in ultimii ani, a declarat, ieri, in cadrul unei conferinte de presa Richard Ebling, presedintele KPMG pentru Europa Centrala si de Est. Potrivit reprezentantului KPMG, Europa Centrala si de Est a avut cea mai buna dezvoltare economica din lume din 1999 incoace si aceasta evolutie va continua si in urmatorii 3-5 ani, lucru valabil si pentru Romania. Dezvoltarea fiecareia din tarile central si est-europene depinde de stadiul aderarii la UE. "Astfel pentru Romania intrarea intarziata in Uniunea Europeana este o oportunitate si o sansa sa invatam din experienta altor tari. Cheia succesului este sa se faca o planificare corespunzatoare, sa se faca o strategie si cel mai important sa se inceapa totul cat mai devreme", spune Richard Ebling. El spune, de asemenea, ca pentru dezvoltarea economica, dar si in vederea aderarii la Uniunea Europeana in 2007, Romania trebuie sa aiba, in primul rand, suportul politic pentru ca reformele economice si administrative sa fie continuate indiferent de culoarea politica a guvernului. Un alt element este legat de utilizarea fondurilor Phare: "Romania trebuie sa profite de fondurile primite de la Uniunea Europeana pe o perioada cat mai lunga de timp, astfel accesarea acestora trebuie sa se faca pana in 2006, iar banii sa fie folositi in infrastructura in principal. Infrastructura aduce mai multi investitori, iar investitorii aduc dezvoltare economica", explica reprezentantul KPMG. IMM-urile sunt foarte importante pentru Uniunea Europeana pentru ca acestea reprezinta 70 la suta din PIB si 90 la suta din numarul angajatilor. "De aceea intreprinderile mici si mijlocii reprezinta un domeniu esential pentru UE si pentru a avea acces in totalitate la fondurile disponibile trebuie sa ne gandim la o strategie de promovare a acestora", mai spune expertul KPMG. Multinationalele au facut investitii in Romania, este bine acum sa ne indreptam atentia si asupra firmelor mijlocii (cu 250-500 de angajati) care sa faca investitii. Pentru aceasta insa Romania trebuie sa aiba structura corespunzatoare, sa ofere asistenta pentru infiintarea societatilor, sa creeze cadrul legislativ atragator si care sa nu supuna investitorii unor conditii speciale cand vin in Romania. De asemenea, este nevoie de un sistem fiscal durabil, de conditii de competitivitate si care sa stimuleze mediul de afaceri.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite