Gimnaştii giurgiuveni au luat 13 premii la Festivalul "Cupa Dunării"

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Flori Iordache, instructor-coregraf în cadrul Asociaţiei Culturale pentru Copii şi Tineret Millenium Art, a avut inițiativa de a organiza Festivalul Național de Gimnastică Aerobică “Dupa Dunării” la Giurgiu, prin  Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret cu sprijinul Inspectoratului Școlar Judetean Giurgiu.

Festivalul Național de Gimnastică Aerobică “Cupa Dunării” s-a aflat la prima ediție, reunind 130 de sportivi din țară, dintre care 25 giurgiuveni, cu vârste cuprinse între 5 şi 18 ani, iubitori ai acestui sport. Alături de aceștia au evoluat în momente coregrafice demonstrative 50 de dansatori de la Școala generală nr. 7 și de la Asociaţia Culturală pentru Copii şi Tineret Millenium Art.
Mariana Sonea, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Giurgiu, a făcut parte din juriul competiției care a avut o misiune destul de grea, având în vedere că au fost înscrise în concurs 80 de exerciții aerobice. "Luând în considerare diferențele nivelului de pregătire al sportivilor, președintele juriului, domnul prof.dr.univ. Gabriel Popescu de la UNEFS București, a propus departajarea acestora pe trei categorii, începători, avansați și performanță", anunţă Flori Slavnicu într-un comunicat.

Din acelaşi document aflăm şi care sunt sportivii giurgiuveni care au obținut rezultate foarte bune:
-    Locul I - BIANCA HRONIADE- Individual feminin,  Cls. I-II, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul I - ANTONIA ROŞCA- Individual feminin,  Cls. I-II, Palatul Copiilor;
-    Locul I – TRIO,  Cls. I-II, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul II – GRUP - Cls. I-II, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul I – NARINA BÎRA - Individual feminin,  Cls. III-IV, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul I – GABRIEL COCOȘ - Individual masculin, Cls. III-IV, Palatul Copiilor;
-    Locul I – PERECHE - Cls. III-IV, Palatul Copiilor;
-    Locul I – GRUP - Cls. III-IV, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul I – ANDREEA BĂLĂCEANU – Individual feminin, Cls. V-VIII, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul III – TRIO, Cls. V-VIII, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul I – GRUP , Cls. V-VIII, Asociaţia Millenium Art;
-    Locul I – GABRIELA CORCIOVEANU- Individual feminin, Cls. IX-X, Palatul Copiilor;
-    Locul I – TRIO, Cls. IX-X, Asociaţia Millenium Art.
Sportivii au fost  recompensați cu medalii, cupe, diplome și cadouri. Având în vedere că anul acesta se sărbătoresc 10 de ani de la înființarea Ansamblului Coregrafic MILLENIUM, Asociaţia Culturală pentru Copii şi Tineret Millenium Art a acordat  în cadrul Festivității de premiere două premii de excelență:
-    Premiul de excelență pentru 10 de ani de activitate – LUIZA MARIA ANGHEL;
-    Premiul de excelență și titlul de Gimnasta anului 2010–NARINA BÎRA.
Competiția a avut loc sâmbătă, 27 Noiembrie 2010, în incinta Sălii de Sport “Prietenia” din Complexul Steaua Dunării.


Mai multe pentru tine:
De câtă carne ai nevoie pentru 100 de sarmale. Secretul gospodinelor pentru o mâncare delicioasă
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Horoscop săptămâna 20-26 februarie. Patru zodii au noroc pe toate planurile, iar un nativ primește vești mari la locul de muncă
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
O vedetă de televiziune e desfigurată din cauza unei infecții provocate de implanturile mamare: „Aveam silicon chiar și în ganglionii limfatici. E groaznic să îmbătrânești 20 de ani peste noapte”
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Înnebunită să facă sex cu oricine, oricând, fosta ducesă a produs daună totală monarhiei. Cât de ipocrită a fost!