Fostul şef SIE Teodor Meleşcanu: Un român s-a alăturat grupării teroriste Statul Islamic

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul director al Serviciului de Informaţii Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat joi la Europa FM că printre miile de europeni care au devenit adepţi ai doctrinei promovate de  gruparea teroristă Statul Islamic se află şi un român care a plecat către zonele în care operează aceasta.

Fostul şef SIE  a susţinut că, deşi e clar că adeptul grupării Statul Islamic a părăsit ţara, nu se ştie deocamdată unde se află.

A fost la un moment dat un român la care nu a fost foarte clar dacă s-a dus, nu s-a dus, a ajuns până la urmă. Ştim că aplecat din România cu intenţia să ajungă, nu ştim dacă a ajuns, ce a făcut, pentru că nimeni nu poate să urmărească foarte bine orice miscare a oricărui cetăţean roman, că suntem prea mulţi şi călătorim foarte mult. Pentru România nu este un pericol legat de reîntoarcerea unui român, dacă se confirmă“, a declarat Meleşcanu. Întrebat dacă  autorităţile române nu ar trebui să ştie dacă s-a întors deja în ţară, fostul şef SIE a arătat că „cine trebuie, stie, nu e nicio problemă“.

„Adevăratul pericol este (...) că foarte mulţi sunt din ţările balcanice, foarte mulţi sunt din UE, sunt oameni care pe teritoriul nostru pot intra oricând, fără nicio viză, fără niciun fel de probleme, care circula, ceea ce poate să prezinte un risc la adresa securităţii noastre, nu faptul că noi nu avem români acolo care să se întoarcă acasă, o cifra semnificativă care să constituie un pericol. Eu am auzit doar de o singură persoană care nu se ştie foarte bine până la urmă ce a făcut, dar eu vorbesc de faptul că din alte ţări sunt mii care se întorc şi pot sa fie intotdeauna preocupati de a duce înainte lupta jihadului pe teritoriul altei ţări, inclusiv a Romaâiei", a explicat Teodor Meleşcanu.

Citeşte şi:

Turcia: Vom lupta împotriva grupării Statul Islamic şi a regimului Assad

Turcia va lupta împotriva militanţilor grupării Statul Islamic (SI), precum şi a altor organizaţii teroriste, însă îşi va urma în paralel obiectivul de a-l înlătura de la putere pe actalul lider sirian, Bashar al-Assad, a anunţat de curând preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, potrivit Reuters.

Mai multe pentru tine:
Zi excelentă pentru o zodie de foc! 15 decembrie aduce noroc, reușite și vești bune pentru acești nativi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!