ONG-urile de media cer Consiliului Superior al Magistraturii să renunţe la intenţiile de a limita accesul la informaţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Organizaţiile neguvernamentale de media din Republica Moldova au difuzat un apel public în care cer Consiliului Superior al Magistraturii să modifice proiectul noului regulament de comunicare publică şi să excludă prevederile ce limitează accesul mass-media la informaţie.


În apelul public adresat Consiliului Superior al Magistraturii, ONG-urile de media îşi manifestă îngrijorarea în legătură cu includerea de către CSM în proiectul noului Regulament cu privire la serviciul de informare publică şi relaţiile cu mass-media a unor prevederi ce limitează accesul presei la informaţie şi, respectiv, libertatea publicului de a fi informat asupra chestiunilor de interes public, se spune într-un comunicat al Centrului pentru Jurnalism Independent, unul dintre semnatarii apelului.

Reprezentanţii societăţii civile s-au autosesizat deoarece proiectul de regulamentul nu a fost propus de autori spre dezbatere publică, ci doar a fost remis spre consultare în instanţele de judecată.

„De regulă, rostul unui regulament nou este de a veni cu îmbunătăţiri calitative la unul vechi. Din păcate, proiectul noului regulament conţine multe deficienţe şi va îngreuna comunicarea dintre jurnalişti şi instanţele de judecată, ceea ce ar duce inevitabil la diminuarea gradului de încredere din partea publicului larg în actul justiţiei. Instanţele de judecată nu pot funcţiona într-un vid, ferite de ochii presei, mai ales în dosarele cu elemente de notorietate“, se spune în apelul ONG-urilor.

Semnatarii consideră că, „în cazul în care va fi adoptat în forma propusă iniţial, noul regulament va îngrădi dreptul dreptul instituţiilor mass-mediala obţinerea rapidă a informaţiei de interes public ori va favoriza oferirea selectivă a informaţiei reieşind din motive subiective“.

„Îmbunătăţirea comunicării publice în dosarele ce prezintă interes mediatic cere regândirea strategiei de comunicare în relaţia cu mass-media. Serviciul de presă trebuie să pună la dispoziţia publicului şi a mass-media în timp util şi în mod nediscriminatoriu informaţiile de interes public relevante“, se mai spune în apelul ONG-urilor de media care conţine o listă de propuneri de modificări la regulament. Reprezentanţii asociaţiilor de presă îşi exprimă speranţa că acestea se vor regăsi în textul final al regulamentului CSM.

Mai multe pentru tine:
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Zi excelentă pentru o zodie de foc! 15 decembrie aduce noroc, reușite și vești bune pentru acești nativi
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Ben Affleck, prins la înghesuială între celebrele sale foste soții! Întâlnire de gradul III cu cele două Jennifer, în același timp. Starul pare deprimat
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €