FOTO Celebrităţile care au făcut bani frumoşi din spectacolele oferite lui Gaddafi şi familiei lui

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cel mai căutat om de pe planetă la ora actuală, fostul preşedinte libian Muammar Gaddafi, a fost "încântat" mulţi ani de o serie de artişti pe care i-a plătit generos.

Înainte ca Gaddafi să devină inamicul public numărul unul al SUA, o serie de celebrităţi americane au câştigat bani frumoşi de la petrecerile organizate în cinstea familiei fostului dictator.

Business Insider a publicat o listă a "numelor celebre" care au muncit pentru sau au petrecut împreună cu dictatorul şi cu familia lui:

Nelly Furtado a făcut spectacol pentru familia Gaddafi, pe când aceasta se afla în Italia, în 2007. La începutul acestui an, ea a anunţat că va dona un milion de dolari din banii primiţi atunci.



Lionel Richie a cântat, în 2006, pentru familia Gaddafi la evenimentul de comemorare a 20 de de la atactul SUA asupra reşedinţei fostului lider libian.



Jenată de prestaţiile pe care le-a făcut în trecut pentru familia Gaddafi, Mariah Carey a afirmat că experienţa ei a fost "o lecţie pentru toţi artiştii". Indiferent de câţi bani ar primi, "artiştii vor fi întotdeauna traşi la răspundere" dacă fac spectacol pentru cine nu trebuie, a mai spus ea. În 2009, ea a primit de la unul dintre fiii lui Muammar un milion de dolari pentru numai patru a interpreta patru cântece.



După ce a susţinut un concert privat la Festivalul de Film de la Veneţia, 50 Cent a refuzat să spună cu cât a fost plătit de familia Gaddafi şi a donat o sumă necunoscută în fondurile UNICEF pentru ajutorarea copiilor din Libia.



Beyonce a primit 2 milioane de dolari pentru că a cântat la petrecerea de Revelion din 2010 organizată de fiul lui Gaddafi, Muatasim Billah, pe o plajă din St. Bart's.



Şi Usher a fost plătit să cânte la aceeaşi petrecere. Ulterior, el a declarat pentru AP că a fost "sincer tulburat" în urma evenimentului şi că va dona toţi banii mai multor organizaţii pentru drepturile omului.



Deşi nu există date publice că au fost plătiţi pentru a participa la acelaşi eveniment, feţe celebre s-au remarcat în mulţime, precum fondatorul BET Bob Johnson, Miranda Kerr, Jon Bon Jovi, Victoria Silvstedt, Lindsay Lohan şi Russell Simmons.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”