Ludmila Uliţkaia, Mircea Cărtărescu şi Jacques Le Rider deschid cea de-a V-a ediţie a Festivalului Internaţional de Literatură de la Timişoara

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mircea Cărtărescu

La finalul acestei luni are loc cea de-a V-a ediţie a Festivalului Internaţional de Literatură de la Timişoara (FILTM), un proiect internaţional dedicat literaturii, cu accent pe zona Europei Centrale si de Sud-Est. Sub sloganul „La Vest de Est / La Est de Vest”, peste 15 evenimente vor avea loc în oraşul de pe Bega în perioada 25-28 octombrie: lecturi publice, dezbateri, conferinţe la Universitatea de Vest.

Pe lângă satisfacţia de a vedea, în ultimii patru ani, cum proiectul FILTM a crescut şi s-a impus ca un eveniment de marcă al Timişoarei, organizatorii festivalului împărtăşesc anul acesta bucuria timişorenilor la aflarea veştii că oraşul a fost desemnat Capitala Europeană a Culturii în 2021.

„Cea de-a cincea ediţie a Festivalului Internaţional de Literatură de la Timişoara se va desfăşura sub semnul victoriei Timişoarei, capitală culturală europeană în 2021.

E o victorie şi pentru cei care organizăm FILTM fiindcă am reuşit, şi de data aceasta, să invităm la Timişoara nume sonore ale literaturii europene. Este o victorie şi pentru pasionaţii de literatură, întrucât timp de patru zile, vor avea alături prozatori, poeţi, eseişti, critici literari de primă mărime. Va fi o ediţie în care vom împărtăşi unii cu alţii, ca niciodată până acum, bucuria de fi înăuntrul culturii”, a declarat Robert Şerban, Preşedintele Festivalului.

Ediţia a V-a FILTM vine cu o serie de noutăţi menite să atragă noi categorii de public: în primul rând, amintim parteneriatul cu Université de Paris-Sorbonne (Paris IV), anume, cu centrul Cultures et sociétés d’Europe orientale, balkanique et médiane – EUR’ORBEM, care face posibile o serie de evenimente dedicate lumii universitare, realizate cu sprijinul Universităţii de Vest.

„Mai există o literatură central-europeană?”, aceasta este întrebarea la care una dintre conferinţele organizate în cadrul Festivalului îşi propune să ofere perspective, un eveniment al cărei amfitrioană este scriitoarea Adriana Babeţi şi la care iau parte: Xavier Galmiche (Université de Paris IV - Sorbonne), Kazimierz Jurczak (Universitatea Jagiellonă, Cracovia), Balázs Imre (Universitatea Babeş-Bolyai), Adriana Babeţi şi Radu Pavel Gheo (Universitatea de Vest din Timişoara).

De departe, una dintre cele mai aşteptate evenimente îl reprezintă conferinţa cu titlul „Cenzura invizibilă”, susţinută în prima zi a Festivalului de Jacques Le Rider, un nume de referinţă în istoria Europei Centrale şi de Sud-Est:

„Timişoara este un microcosmos fascinant al pluralităţii culturale, etnice şi religioase, care redă bogăţia civilizaţiei europene, în această regiune a Europei Centrale, clădită de către monarhia habsburgică: amprentele otomane, interculturalitatea germană, maghiară, sârbă, slovacă şi prezenţele evreieşti au făcut din această capitală a culturii române o paradigmă a Europei de care toată lumea vorbeşte azi ca de un vechi continent angajat pe panta inexorabilă a declinului şi a dislocării”.

Una dintre noutăţile ediţiei din acest an a FILTM o reprezintă prezenţa evenimentele dedicate celor mai mici dintre cititori, prin întâlnirile cu trei dintre cei mai cunoscuţi scriitori de literatură pentru copii şi tineret de la noi: Ioana Nicolaie, Adina Popescu şi Florin Bican. De asemenea, în lista evenimentelor plănuite să aibă loc în cele patru zile ale Festivalului se află şi o dezbatere dedicată promovării scriitorilor europeni astăzi, la care iau parte scriitorul Vasile Ernu şi editorul Seid Serdarević, reprezentantul uneia dintre cele mai active edituri croate de astăzi, Fraktura.

Unul dintre momentele de greutate ale Festivalului îl constituie cele 3 seri de lecturi publice şi dezbateri planuite să aibă loc în Sala Barocă a Muzeului de Artă din Timişoara în perioada 26-28 octombrie, zilnic, începând cu ora 18.00.

Prima seară îi va aşeza faţă în faţă pe doi dintre cei mai cunoscuţi scriitori ai momentului, Ludmila Uliţkaia şi Mircea Cărtărescu, într-un dialog moderat de Mircea Vasilescu.

Cea de a doua seară este dedicată poeziei, în cadrul căreia publicul va putea să-i asculte pe: Nikola Madzirov (Republica Macedonia), Delimir Rešicki (Croaţia) şi, din România, pe Ioana Nicolae, Ruxandra Cesereanu şi Adrian Bodnaru – amfitrion: scriitorul Ioan T. Morar.

Oaspeţii din străinătate ai celei de a treia seri a festivalului, dedicată prozei, sunt: Clara Uson – scriitoarea spaniolă despre care se spune că ar fi scris cel mai puternic roman dedicat Balcanilor (Fiica Estului) şi pe georgianul Zaza Burciuladze – lider al generaţiei tinere în ţara sa, exilat la Berlin. Partenerii lor de dialog din România sunt prozatorii Marius Chivu şi Borco Ilin, ambii cu volume nou apărute – un dialog moderat de scriitorul şi criticul literar Bogdan-Alexandru Stănescu.

Mai multe pentru tine:
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice