Handbal masculin: Elevii de la Liceul Grigore Moisil au câştigat campionatul

0
Echipa castigatoare FOTO Adevarul

În finală, elevii de la Liceul Teoretic  „Grigore  Moisil” au învins Colegiul Dobrogean „Spiru Haret”, scor 16-15.  Este a doua oară în istorie când Liceul Teoretic „Grigore Moisil” câştigă competiţia masculină.

Sâmbătă, de la ora 13.00, în Sala Clubului Sportiv Şcolar s-a desfăşurat faza judeţeană a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la handbal masculin.

La startul întrecerii au fost prezente patru echipe: campioana municipală -  Liceul Teoretic „Grigore Moisil”, Colegiul Dobrogean „Spiru Haret”, Liceul Teoretic „Jean Bart” Sulina şi Grup Şcolar „Constantin Brătescu” din Isaccea.

În primul meci, Colegiul Dobrogean „Spiru Haret” s-a impus în faţa Liceului Teoretic „Jean Bart” Sulina, la un singur gol diferenţă, asigurându-şi astfel prezenţa în finală.

Handbaliştii Liceului Teoretic „Grigore Moisil” s-au impus fără probleme în faţa celor de la Grupul Şcolar „Constantin Brătescu” Isaccea, scor 14-6.

Finala mică a fost câştigată de handbaliştii din Isaccea, aceştia ocupând astfel locul III la finalul întrecerii.

Liceul Teoretic „Grigore Moisil” a câştigat pentru a doua oară faza judeţeană a Olimpiadei Naţională a  Sportului Şcolar la handbal masculin, confirmând astfel rezultatul din faza municipală a competiţiei, pe care de asemenea au caştigat-o.