Un american şi un ceh întăresc echipa de baschet BC Timişoara
0Cehul Robert Sarovici şi americanul Dominique Archie sau alăturat echipei conduse de sârbul Predrag Badjnarevici. Baschetbaliştii de la BC Timişoara continuă antrenamentele în sala din cartierul Circumvalaţiunii.
Robert Sarovici este o mai veche cunoştiinţă a „Leilor din Banat”. Acesta a fost cel mai bun jucătort al echipei Novy Jicin, la turneul final al Cupei Europei Centrale, de la Timişoara, câştigat de cehi. Novy Jicin a câştigat atunci şi în faţa celor de la BC Timişoara.
“Știu câteva lucruri despre Timișoara, mai ales că am jucat contra lor în urmă cu Novy Jicin la Final Four-ul Cupei Europei Centrale. Îmi amintesc că a fost un meci foarte strâns, Timișoara a avut o echipă foarte bună și o galerie minunată. Sper că voi rămâne aici și că totul va fi în regulă. Deocamdată sunt în probe. Am văzut că au o echipă bună, cu jucători de valoare”, a spus Robert Sarovic, care a efectuat ieri seara primul antrenamement cu BC Timişoara.
Astăzi, la Sala din Circumvalaţiunii, îşi va face prezenţa şi americanul Dominique Archie, care a ajuns cu întârziere la Timişoara pentru că nu a găsit bilete de avion. Archie, care jucat la South Carolina University, a semnat deja contractul cu BC Timişoara. El se află la prima experienţă europeană.























































