SUPRAVIEŢUITORII Rămasă fără picioare şi o mână în urma unui accident Andreea Cazacu a renăscut din propria disperare

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În scaun cu rotile, tânăra şi-a finalizat studiile, şi-a găsit un loc de muncă onorabil, are un iubit stabil şi vrea să ajungă la altar. Ea este una dintre persoanele care au supravieţuit dramelor şi au devenit model pentru o ţară întreagă.

În vârstă de 23 de ani, Andreea Cazacu a simţit pe propria piele cum o viaţă simplă şi liniştită se poate schimba în doar câteva secunde. Dacă unii ar fi renunţat să mai lupte, timişeanca a ales să meargă mai departe, chiar dacă recunoaşte că de multe ori s-a simţit ca pe o margine de prăpastie şi s-a întrebat ce s-ar întâmpla dacă ar renunţa să mai lupte. Familia şi prietenii au fost alături de Andreea, astfel că ea a reuşit să îşi repună viaţa pe traiectoria corectă.

Gabriel Dronca învinge boala prin baschet

Accident teribil

În urmă cu cinci ani, pe când avea 18 ani, tânăra a avut un accident de tren. A ajuns sub roţile locomotivei, a stat luni bune în spital, iar medicii au fost nevoiţi să îi amputeze picioarele şi o mână. „Şi acum, când stau şi mă gândesc la acele momente groaznice, tot nu îmi vine să plâng. Răul se întâmplă şi atunci când eşti prudent. Chiar dacă sunt într-un scaun cu rotile, eu continuu să mă bucur de viaţă, aşa cum pot eu. Am un iubit, am un venit, îmi sprijin familia. Vreau să ajung şi la altar, dar pe picioarele mele”, a spus Andreea Cazacu.

image
image
image

Tânăra are în prezent un loc de muncă stabil, un grup mare de prietenui, o soră înţelegătoare şi cei mai buni părinţi din lume. Planurile ei nu se opresc aici. Ea are de gând ca în viitorul apropiat să îşi unească destinul cu un tânăr din Arad, cu care are o relaţie serioasă, întemeiată chiar după accidentul feroviar.

image

Nu renunţă la visul ei

Anul trecut, mass-media au prezentat povestea Andreei Cazacu pentru prima oară. Ea intenţiona să strângă 80.000 de euro pentru a-şi cumpăra proteze. Până acum a reuşit să economisească doar 1.000 de euro. „Oamenii trăiesc tot mai greu şi nu mai au bani. Îi înţeleg. Simt şi eu criza. E mai greu cu banii, dar nu renunţ la visul meu”, a spus Andreea.

Citeşte şi alte materiale scrise de jurnalistul Gerhald Ernst pe blogul acestuia!

Timişoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite