PORTERT Ana-Maria Petriţan este bloggeriţa fericită în bucătărie
0Tinerei îi place foarte mult să gătească şi să îi înveţe pe alţii bucuria de a sta mai mult „la cratiţă” şi de a se juca cu ingrediente delicioase. Pasiunea Amei, aşa cum îi spun prietenii, s-a născut din nevoie.
Profil:
Născută. 22.12.1983, Petroşani
Studii. Facultatea de Litere şi Istorie, Universitatea de Vest Timişoara
Familie. Necăsătorită, fără copii
Experienţă. De doi ani „bucătăreşte” pe blog
„Acasă găteam cu mama şi bunica, iar când am venit la facultate mi-era dor de supe şi mâncăruri gătite. Am decis să le fac singură. Prima oară am avut foarte multe eşecuri până să le nimeresc”, a povestit tânăra. Acum, bucătăreasa este foarte cunoscută printre gurmanzii timişoreni datorită blogului culinar pe care postează constant, de aproape doi ani, reţete inedite şi delicioase, simplu de făcut.
Celebră printre gurmanzi
„Blogul l-am pornit pentru că îmi plăcea să ma uit pe alte bloguri culinare din străinătate, pe vremea când nici nu ştiam să gătesc. Blogul m-a motivat să învăţ şi lucrurile s-au legat. Tot publicând îmi doream să aflu tot mai mult despre bucătărie, să prepar reţete cât mai complicate”, a spus Ana Maria Petriţan. Timişoreanca îşi aduce aminte de prima reţetă pe care a afişat-o în văzul lumii şi pe care încă o păstrează într-un colţ al blogului.
„Am pregătit o salată de ton cu boabe de fasole, roşie şi pătrunjel. La început postam doar reţete de salate pentru că doar aia îndrăzneam să fac”, a mărturisit Ama. De atunci, spaţiul online pe care tânăra îl administrează a ajuns să fie vizitat de sute de persoane interesate de deliciile pregătite de ea, dar şi de întâlnirile inedite pe care Ana-Maria, împreună cu o bună prietenă, le organizează. „Am pornit în ideea că nu sunt lucruri complicate, le explic din proprie experienţă, exact cum am învăţat şi eu pe pielea mea”, a spus tânăra despre evenimentele culinare pe care le oferă timişorenilor. Ama îi cheamă mereu pe curioşi la ateliere la care să înveţe cum să facă pâine de casă, cum să facă băuturi din fructe, cum să facă gem delicios şi chiar prăjiturele. „La întâlniri prezentăm reţete simple, de bază, ca oamenii să câştige curaj în bucătărie, să vadă că se pot face lucruri simple fără să mai stea ore în şir printre oale”, a mai spus Ama.
Secretul său: ingeniozitatea
Tânăra crede că secretul de a-i face pe oameni să se gândească altfel la gătit stă în creativitate. „Întâlnirile au un caracter culinar, dar şi creativ, pentru că forţăm lumea să fie ingenioasă şi participanţii se simt extraordinar să facă lucruri pe care nu se aşteaptă să le mai facă de la o vârstă”, a spus bucătăreasa.
Sfatul Amei pentru cei care se tem să intre în bucătărie este să încerce să gătească lucruri simple şi rapide. „Faptul că am văzut la mamele noastre că stau foarte mult în bucătărie ca să facă mâncarea ne-a îndepărtat de gătit. Există foarte multe tipuri de mâncare care se prepară foarte repede. Trebuie curiozitate şi inventivitate şi atunci devine o plăcere. Lumea trebuie să perceapă altfel statul în bucătărie, mai ales că la final eşti recompensat”, a spus bloggeriţa.
Întrebări şi răspunsuri
Ce bucătărie îţi place cel mai mult?
Îmi place mâncarea asiatică pentru că se găteşte repede şi preparatele sunt uşoare. Îmi place să încerc şi reţete tradiţionale, dar multe dintre ele sunt mâncăruri grele şi nu prea apreciez mâncarea foarte grea, dar am încercat de toate din bucătăria noastră.
Urmezi reţetele vreunui bucătar?
Te inspiri puţin din experienţa culinară a fiecăruia, nu copiezi, dar iei câte puţin. Îmi place foarte mult să experimentez, să încerc diferite combinaţii.
Ce-i place
„Îmi place foarte mult literatura, am şi încercat să scriu câteva recenzii. O anumită perioadă de timp din zi este dedicată cititului. De când m-am mutat la casă am dezvoltat şi o pasiune pentru grădinărit”.
Ce nu-i place
„Nu-mi place că trebuie să curăţ în bucătărie după ce termin de gătit. Dacă ar fi vreo metodă prin care să găteşti fără să mai ai minusurile de după, ar fi minunat”.























































