FOTO Traian Băsescu, la Timişoara: „Nu am crezut niciodată că o forţă politică cu 70% poate avea un comportament ca pe vremea anilor '50“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Traian Băsescu la Timişoara FOTO Ştefan Both
Traian Băsescu la Timişoara FOTO Ştefan Both

Preşedintele României, Traian Băsescu, a declarat la Timişoara, printre altele, că în cei aproximativ zece ani de mandat nu a crezut vreodată că „o forţă politică cu 70% poate avea un comportament demn de anii '50“.

Traian Băsescu a luat parte, la Sala Adam Muller Guttenbrunn, la dezbaterea cu tema “Continuăm reforma statului”, organizată de către Fundaţia Mişcarea Populară.

La întâlnire au mai participat Emil Boc, Daniel Funeriu, Marian Preda, Mircea Mihăieş, iar în sală s-a aflat şi Elena Udrea.

Preşedintele României, Traian Băsescu, a spus că în cei aproximativ zece ani de mandat nu a crezut că o forţă politică cu 70% poate avea un „comportament ca pe vremea anilor '50“, atât din punct de vedere instituţional, cât şi al relaţiilor cu populaţia ţării. Preşedintele ţării spune că „indiferent cine va fi la Guvern în perioada următoare, trebuie să înţeleagă să lase partea de stat pe care o controlează în afara jocurilor şi a intereselor politice“.

„Cum poţi să crezi, ca politician responsabil, că tu ai dreptul să distorsionezi funcţionarea unor instituţii extrem de importante, doar pentru a fi la putere. Să iei serviciul de informaţii al Armatei, din structura ministerului, să îl aduci în subordinea ta. Să iei serviciul de informaţii din cadrul Ministerului de Interne, să îl aduci în subordinea ta, să iei STS-ul din concertul de structură de securitate şi să spui: «Ăsta trece la mine» şi multe altele. Acest lucru arată că oamenii politici nu sunt responsabili de ceea ce fac“, a declarat Băsescu.

Totodată, acesta s-a întrebat retoric cum e posibil să laşi Ministerul Apărării fără control pe Direcţia de Informaţii a Armatei.

„Constat că dacă vreau să mă simt bine trebuie să vin în Banat. M-am întâlnit cu primarul din Sânnicolau Mare şi am decis că aici îmi vom încheia cel de-al doilea mandat - pentru asta. Sânnicolau mare rămâne un reper pentru cel de-al doilea mandat al meu. Acolo mi-am început mandatul. Atunci când am ajuns la Sânnicolau nu eram hotărât dacă să candidez sau nu. De mi-am lansat candidatura în cel de-al doilea mandat şi acolo îmi voi încheia mandatul”, a spus Traian Băsescu la Timişoara.

“Am ajuns ca insituţil statului să fie conisderate o moşie e partidelor, numai pentru că ele au câştigat alegerile. Partidele şi-au asumat convingerea că ele sunt sătpânele instituţiilor. Aici este greşeala de fond care trebuie corectată. Imaginaţi-vă că insituţiille ar avea oameni competenţi, care nu ar mai fi schimbaţi la fiecare schimbare de guvern. Partidele trebuiesc sancţionate penntru ceea ce au făcut, sunt unele dintre cele mai puţin credibile structuri. Aici trebuie o nouă abordare. Partidele nu ştiu să slujeacă cetăţenii, cetăţeniii sunt slujiţi de instituţii. Partidele trebuie să aibă grijă să facă instituţiile să fie la dispoziţia cetăţeanului", a mai declarat Băsescu.

Prezent în Timişoara, preşedintele ţării a spus că în timpul mandatului său, instituţii importante ale României au început să funcţioneze aşa cum trebuie. 

Printre exemplele date de Băsescu se numără Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA), Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT), dar şi Serviciul Român de Informaţii (SRI), despre care a ţinut să precizeze că a devenit printre cele mai de încredere instituţii ale României. 

„Datorită profesionalismului, instituţii precum DNA, DIICOT, SRI, SIE au devenit respectate. Au început să trimită în închisoare miniştri, prim-miniştri, preşedinţi de Consiliu Judeţean. E incredibil că SRI a ajuns unul dintre cele mai credibile instituţii, peste Guvern şi Parlament“, a precizat Traian Băsescu.

De asemenea, preşedintele României a mai spus că Victor Ponta a trecut în subordinea lui instituţiile pe care vrea să le controleze.

Timişoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite