EXCLUSIV WEB Ce pești ciudați își cumpără timișorenii pentru acvariile lor GALERIE FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

La Timișoara nu prea se mai caută clasicii Guppy, ofertele exotice fiind mult mai solicitate. Pești care fac tratament pentru bolile de piele, țipari-fantomă și mici rechini înoată acum în acvariile timișorenilor. Vezi aici cât costă aceste specii!

Pasionații de acvaristică, în special cei care și-au făcut din asta și o meserie, punând în vânzare de la pești și până la hrana dedicată fiecărei specii, primesc tot mai multe comenzi ieșite din comun. La ora actuală, cei mai căutați sunt tropicalii Garra Rufa. Cunoscuți drept peștii-doctor, micuțele vietăți sunt folosite în tratamentul mai multor afecțiuni.

image

Vezi aici o GALERIE FOTO cu pești exotici vânduți în Timișoara!

"Se hrănesc cu bucăți de piele moartă și sunt cei mai căutați în prezent. Specia este crescută în special în Turcia, dar crescătorii de acolo nu o vând. Noi achiziționăm de la cei care au reușit să scoată pești și să-și facă afaceri în Germania sau Asia. În funcție de locul de unde sunt aduși, costă de la 10 până la 40 de lei exemplarul. Ca să fie suficienți pentru tratament este nevoie de peste 500 de exemplare", a spus Samir Avramovici, deținătorul unui magazin de specialitate din Timișoara.

Pești care curentează sau aduc de noroc

Mulți posesori de acvarii achiziționează, pentru aspect, așa-zișii rechini de apă dulce, în fapt pești care doar seamănă cu ”verii” lor din oceane și mări. Vânduți la prețuri mici, pornind de la 5-8 lei, în funcție de mărime, aceștia nu au dinți și nu pot cauza răni. Se opresc din creștere pe la 30-40 de centimetri și provin din Malaezia și Thailanda.

Timișorenii sunt pasionați și de peștii cu aspect deosebit, așa cum sunt țiparii-fantomă. Rude mai mici ale celebrilor țipari-electrici, pot descărca în apă sarcini de mică intensitate. Din această cauză, în natură nu prea au dușmani, în afara țiparilor mai mari decât ei. Prețul unui pește-fantomă pleacă de la 20-30 de lei și poate ajunge la 100 de lei, în cazul unui exemplar de dimensiuni mai impresionante.

image

Pești exotici în acvariile unui pasionat din Timișoara

Mai puțini pasionați de acvaristică se încumetă însă să-și cumpere exemplare din speciile de pisici de mare, precum este ”știuca falsă” pe care o crește Samir Avramovici. ”Este întâlnită mai rar pentru că poate ajunge la dimensiuni de până la doi metri. Mulți se tem de ei pentru că sunt răpitori, se hrănesc numai cu carne și alți pești, iar la nervi pot sparge inclusiv acvarii cu sticla groasă”, a explicat acesta. Potrivit acvaristului, în timp a primit și solicitări pentru a aduce specii interzise, cum ar fi cea a lupului de mare, un pește cu o mușcătură impresionantă.

Alți timișoreni au fost mai fascinați de partea mai spirituală a acvaristicii, solicitând pești Arowana. În cultura asiatică, aceștia sunt considerați a fi aducători de noroc, însă numai dacă o persoană apropiată face cadou o asemenea vietate.

Timişoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite