Războiul pentru brandul de bere Ciuc. Cum se bate un investitor din Harghita, sprijinit prin acţiuni naţionaliste de guvernul maghiar, cu gigantul Heineken
0Prestigioasa publicaţie New York Times a publicat în numărul din 4 august 2017 un articol referitor la disputa juridică de lungă durată între investitorul Andras Lenard şi Heineken Romania pentru brandul de bere Ciuc.
Articolul din New York Times face referire la o mică afacere cu bere artizanală începută în 2013 de către omul de afaceri Andras Lenard.
Investitorul, acum în vârstă de 39 de ani, a preluat în 2013 o distilerie în ruine abandonată după căderea comunismului în localitatea harghiteană Sânsimion, unde produce bere comercializată sub brandul Csíki Sör (varianta în maghiară pentru Bere Ciuc).
Oficialii Heineken Romania, care au preluat în 2003 fabrica de bere din Miercurea Ciuc şi sunt proprietari ai brandului "Ciuc", au intentat un proces în 2014 acuzând concurenţa neloială.
În acest context, investitorul Andras Lenard a modificat eticheta produsului fabricat la Sânsimion adăugând particula "Igazi". Numele "Igazi Csíki Sör" se traduce prin "Adevărata Bere Ciuc". Ulterior, procesul dintre Heineken Romania şi Lixid Project SRL (firma omului de afaceri Lenard) a continuat în jurul noii denumiri. O decizie judecătorească din primăvara anului 2017 îi interzice lui Andras Lenard şi folosirea brandului "Igazi Csíki Sör".
Cu toate acestea, berea continuă să fie produsă şi comercializată acum sub numele "Igazi Tiltott Sör" (n. r. - adevărata bere interzisă).

Fabrica din Sânsimion a început în 2013 cu un volum mic, de 20.000 de sticle îmbuteliate zilnic, dar a ajuns acum la o producţie de patru ori mai mare. 60% din berea produsă în localitatea din Harghita este comercializată în Ungaria. În plus, distribuţia se mai concentrează pe judeţele Harghita şi Covasna.
Jurnaliştii de la New York au realizat un reportaj la Sânsimion, publicat în numărul din 4 august 2017 al publicaţiei. În articol, sunt prezentate şi acţiuni ale guvernului maghiar Victor Orban pentru sprijinirea lui Andras Lenard (foto sus - Sursa: 3szek.ro) în disputa juridică cu gigantul Heineken.
Recent, Guvernul de la Budapesta a propus un proiect de lege care prevede interzicerea uzului în scopuri comerciale a simbolurilor regimurilor totalitare, după ce un tribunal din România a dat câştig de cauză firmei Heineken în procesul intentat lui Andras Lenard. Este vizat astfel inclusiv logo-ul Heineken, o stea roşie imprimată pe etichete. Ulterior acestui demers, oficialii Heineken Romania au ajuns la o înţelegere cu Andras Lenard pentru coexistenţa paşnică pe piaţă ale celor două branduri.