Târgu-Jiu: S-a semnat un contract de peste două milioane de euro | adevarul.ro

Târgu-Jiu: S-a semnat un contract de peste două milioane de euro

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Un contract de finanţare în valoare de peste două milioane de euro, care vizează amenjarea a şi dotarea a nouă posturi salvamont, a fost semnat astăzi, la Sala Maură din Prefectura Gorj.

Prin acest proiect se vor amenaja nouă puncte salvamont prin construirea a şase clădiri şi reabilitarea a trei imobile existente în localităţile Polovragi, Baia de Fier, Runcu, Padeş, Schela, Tismana, Bumbeşti Jiu şi Stăneşti. Beneficiarii acestei investiţii sunt 92.000 de turişti care vizitează zonele montane din judeţul Gorj, precum şi şapte administraţii locale. În urma înfiinţării celor nouă puncte salvamont vor fi angajate nouă persoane.
La acest eveniment au fost prezenţi primul ministru Emil Boc, ministrul de interne Traian Igaş şi Marilena Bogheanu, directoarea Agenţiei Regionale de Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia. „Pentru judeţul Gorj au fost depuse 99 de proiecte de finanţare, din care 22 au fost contractate. Cele mai multe aparţin Consiliului Judeţean Gorj“.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite