12 persoane au fost reţinute în urma unor percheziţii efectuate în Dâmboviţa Bucureşti şi Prahova

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Suspecţii sunt acuzaţi că au creat un prejudiciu de şase milioane de lei prin nedeclararea reală a veniturilor, neplata taxelor, impozitelor şi a TVA
Suspecţii sunt acuzaţi că au creat un prejudiciu de şase milioane de lei prin nedeclararea reală a veniturilor, neplata taxelor, impozitelor şi a TVA

12 persoane au fost reţinute, miercuri seară, după cele 59 de percheziţii care au avut loc în Bucureşti, Prahova şi Dâmboviţa, la persoane acuzate că racolau muncitori din zone defavorizate şi le trimiteau la muncă, după care le dădeau doar o mică parte din banii încasaţi.

Anchetatorii au declarat pentru Mediafax că din cele 48 de persoane audiate, acuzate de evaziune fiscală, 12 au fost reţinute.

Un număr de 59 de percheziţii domiciliare şi la sediul unor societăţi comerciale din municipiul Bucureşti şi judeţele Prahova şi Dâmboviţa au avut loc, miercuri, acţiunea vizând un grup infracţional specializat în evaziune fiscală. În urma acestora, anchetatorii au ridicat peste 43.000 lei, aproape 11.000 dolari, 3.200 de euro, un kilogram de bijuterii din aur, unităţi informatice, acte contabile şi bancare. Totodată, au fost indisponibilizate 26 de autoturisme şi autoutilitare şi şase imobile.

Conform unor surse judiciare, grupul racola muncitori din zonele defavorizate din Prahova, în special din Filipeştii de Pădure, Filipeştii de Târg, Diţeşti şi Măgureni. Oamenii erau trimişi să muncească, la negru, pe şantiere din Capitală, după care primeau doar o mică parte din banii încasaţi.

Suspecţii sunt acuzaţi că au creat un prejudiciu de şase milioane de lei prin nedeclararea reală a veniturilor, neplata taxelor, impozitelor şi a TVA.

Târgovişte

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite