Curtea de Apel Suceava, plângere penală pentru o pagină de check-in generată automat de Facebook
0
Curtea de Apel Suceava a transmis un comunicat de presă prin care informează că a formulat o plângere penală pentru „fals informatic”, după ce a constatat că pe Facebook există o pagină care poartă numele instituţiei.
Conducerea Curţii de Apel Suceava a anunţat, printr-un comunicat de presă, transmis joi, 1 aprilie, că a formulat o plângere penală pentru comiterea infracţiunii de fals informatic, întrucât a identificat pe Facebook o pagină care poartă numele instituţiei.
„Curtea de Apel Suceava aduce la cunoştinţă opiniei publice că pe reţeaua de socializare Facebook a fost identificat un cont creat fără drept sub numele ”Curtea de Apel Suceava – Instituţie de ordine publică”. Menţionăm că paginile web pe care pot fi vizualizate informaţii postate şi prezentate de instituţia noastră sunt portal.just.ro şi www.curteadeapelsuceava.ro.
Astăzi, 1 aprilie 2021, Curtea de Apel Suceava a formulat o plângere penală pe care a înaintat-o Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava pentru efectuarea de cercetări cu privire la comiterea infracţiunii de fals informatic, prevăzută de articolul 325 din Codul penal”, se arată în comunicatul de presă transmis de preşedintele Curţii de Apel Suceava, Cristinel Grosu.
Ce nu au observat reprezentanţii Curţii de Apel Suceava este că pagina la care ei fac referire este de fapt o pagină care a fost generată automat de Facebook, se arată pe stirisuceava.ro.
Platforma Facebook oferă utilizatorilor posibilitatea să adauge la postare locul în care se află (check-in). În momentul în care o pagină cu amplasamentul dorit nu este deja înregistrată pe platformă, Facebook generează automat o pagină pentru check-in.
Utilizatorii care folosesc reţeaua de socializare îşi dau seama că pagina reclamată de Curtea de Apel Suceava a fost generată de Facebook în momentul în care o persoană şi-a dat check-in la instanţă.
Mai exact, nu este vorba despre o pagină creată şi administrată de o persoană, ci este vorba despre o pagină de check-in generată automat de Facebook.

Vă mai recomandăm şi: