Cazul ciudat al unui şofer trimis în judecată pentru ucidere din culpă, deşi persoana moartă într-un accident rutier nu a fost lovită de el

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Şofer achitat după ce a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă. FOTO Adevărul
Şofer achitat după ce a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă. FOTO Adevărul

Un bărbat a fost trimis în judecată după ce un pasager luat la ocazie a coborât din camionul său şi a traversat fără să se asigure strada, fiind accidentat mortal de un alt vehicul. Procurorii au decis că şoferul ce l-a luat la ocazie ar fi obturat vederea celui de-al doilea conducător auto, „favorizând” astfel producerea accidentului mortal. El a fost însă achitat de judecătorii suceveni.

Curtea de Apel Suceava l-a achitat pe inculpatul Gheorghe Zaharie, trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuţi sub aspectul comiterii infracţiunii de ucidere din culpă. Decizia magistraţilor suceveni este definitivă.

Gheorghe Zaharie, din comuna suceveană Grăniceşti, a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă, deşi nu el a lovit cu maşina un bărbat ce a decedat, într-un accident produs la Siret, la mijlocul lunii mai a anului 2014.

Zaharie conducea un camion dinspre Grăniceşti spre Siret şi a oprit vehiculul, la circa 50 de metri distanţă de o trecere pentru pietoni. Din camion a coborât un bărbat luat la ocazie, ce s-a angajat în traversarea drumului prin faţa vehiculului condus de Gheorghe Zaharie, fără să se asigure.

Din spatele camionului condus de bărbatul din Grăniceşti venea o altă autoutilitară al cărei şofer nu a văzut la timp pietonul angajat în traversarea neregulamentară a străzii şi care deşi a încercat să frâneze, l-a accidentat mortal.

Anchetatorii au stabilit că şoferul ce a lovit mortal pietonul conducea regulamentar, având o viteză de 36 km/h în localitate, el scăpând de răspunderea penală, procurorii hotărând că nu se impune trimiterea sa în judecată.

Bărbatul mort a fost găsit vinovat pentru că a traversat prin loc nepermis şi fără să se asigure. Totuşi, singurul care a fost trimis în judecată este Gheorghe Zaharie, găsit vinovat pentru că a oprit autoutilitara neregulamentar „favorizând” astfel producerea accidentului ce a dus la moartea pietonului.

Magistraţii de la Judecătoria Rădăuţi şi cei de la Curtea de Apel Suceava nu l-au considerat vinovat pe Gheorghe Zaharie de moarte pietonului, el fiind achitat de ambele instanţe de judecată pentru comiterea infracţiunii de ucidere din culpă.

Alte ştiri pe această temă:

Poliţiştii au reuşit depistarea, pe teritoriul Italiei, a şoferului care l-a accidentat mortal pe cameramanul Laurenţiu Păun

O femeie accidentată grav de un şofer beat la intrarea în Severin dinspre Magheru

Bărbat fără permis de conducere, reţinut după ce a accidentat mortal cu maşina un pieton, iar apoi a fugit

Suceava

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite