Aproape 40% dintre posturile de ofițeri de la Jandarmeria Olt, neocupate. Pleacă mai mulți decât vin

0
Publicat:

Inspectoratul Județean de Jandarmi Olt, în top la recrutări pentru școlile de jandarmi, pierde în fiecare an mai mulți oameni decât intră în sistem. Deficitul a ajuns la aproape 40% în cazul ofițerilor.

Inspectorul-șef al IJJ Olt a vorbit despre activitatea din primele nouă luni ale anului FOTo: A.M.
Inspectorul-șef al IJJ Olt a vorbit despre activitatea din primele nouă luni ale anului FOTo: A.M.

Cifrele au reieșit din prezentarea activității din primele nouă luni ale anului, pe care inspectorul-șef al IJJ Olt, col. Emanuel Botan, a făcut-o luni, 30 octombrie 2023, în cadrul unei conferințe de presă. Botan a precizat că deficitul general nu este foarte mare, iar cu personalul existent s-au dus la îndeplinire toate misiunile, însă cifra care îngrijorează este cea care-i privește pe ofițeri.

„În momentul de față, deficitul general pe unitate este de 11%. Nu avem un deficit mare în momentul în care discutăm. Înregistrăm un oarecare deficit în ceea ce privește categoria de ofițeri”, a spus Botan. În rândul ofițerilor deficitul a ajuns la 39%, ceea ce reprezintă o provocare pentru a realiza o bună încadrare.

Prin pensionare au plecat din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Olt 26 cadre, alte șapte au fost mutate în alte unități, iar un jandarm a început o misiune internațională. Asta în condițiile în care au venit în IJJ Olt 22 persoane. Numărul absolvenților care sunt repartizați anual către Jandarmeria Olt este foarte mic, cele mai multe intrări fiind din cadrul altor unități, iar asta în contextul în care, la fiecare sesiune de înscrieri pentru școlile de jandarmi, IJJ Olt se află pe locurile fruntașe. Cei mai mulți candidați optează pentru școala de la Drăgășani.  „Noi am avut promoțiile trecute undeva la 50 de absolvenți (n. red. - din Olt), din cei 350 de la Drăgășani”, a precizat Botan.

Sesiunea de recrutare care se derulează chiar în această perioadă a început în 18 octombrie, iar până în 30 octombrie la IJJ Olt s-au înscris 52 candidați. „Nu știu dacă este mult sau puțin. Este o rată de înscriere consistentă la momentul acesta. Sunt județe cu rată de înscriere mult mai mică”, a mai precizat Botan.

Cu personalul existent, în primele nouă luni ale anului au fost executate 205 misiuni de asigurare și restabilire a ordinii publice, fiind angrenați 1.599 jandarmi (față de 184 misiuni în 2022, cu 1.408 jandarmi). În acest an s-a răspuns în proporție de 93% la solicitările polițiștilor pentru a forma patrule mixte, fiind constituite, zilnic, în medie 28 patrule mixte polițist/jandarm (față de 30 patrule mixte, zilnic, în 2022) și alte 22 patrule de jandarmi. Tot în primele nouă luni ale anului au fost organizate 227 misiuni în comun cu alte instituții, 68 misiuni de intervenție (față de 38 în 2022), 20 misiuni în colaborare cu Poliția de Frontieră pentru combaterea migrației ilegale, 17 acțiuni speciale (în sprijinul DIICOT, BCCO Dolj, SCCO Olt, IPJ Olt și diferite structuri de parchet din zona de competență),  243 activități preventive în școli, arene sportive, locuri de adunări publice, aproape 700 patrulări în zona școlilor, s-au pus în executare peste 400 mandate de aducere etc.

Slatina

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite