Lame de argint. Echipa feminină a CS Satu Mare este vicecampioană naţională la CN de spadă juniori

0
Echipa CS Satu Mare a terminat pe poziţia a II-a a podiumului Campionatului Naţional de spadă juniori. Locul I a fost ocupat de LPS Craiova 1. FOTO - frs.ro

În ultima zi de concurs a CN de spadă juniori de la Craiova echipa feminină a Clubului Sportiv Satu Mare a câştigat medaliile de argint

Campionatul Naţional de spadă juniori s-a încheiat duminică, 1 februarie, cu proba feminină pe echipe. Competiţia găzduită de sala Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trişcu” din Craiova, a aliniat la start opt formaţii: LPS Craiova1, LPS Craiova2, LPS Craiova3, CS UNEFS1, CS UNEFS2, CS Satu Mare, CSM Oradea şi CSA Steaua.

După un concurs palpitant, medaliile de aur au fost câştigate de către LPS Craiova1, care a trecut în finala mare de CS Satu Mare, scor 45-31. Medaliile de bronz au revenit sportivelor de CS UNEFS1, care au învins în finala mică pe CSM Oradea, scor 44-43.

Echipa sătmăreană a fost antrenată de Nagy Lehel, Adrian Pop şi Csizar Francisc şi le-a avut în componenţă pe: Teodora Costea, Csilla Nagy, Melany Pfeifer, Sandra Pop.

În concursul individual cea mai bine clasată de la CS Satu Mare a fost Teodora Coste, locul 6 din totalul de 44 de sportive. Sandra Pop a terminat pe locul 9, Cristina Vladu – 10, Amarillisz Pallai – 11, Melany Pfeifer – 13, Csilla Nagy – 16.

Reamintim că în concursul destinat băieţilor CS Satu Mare a obţinut două titluri naţionale: la individual, prin Adam Macska şi pe echipe (Adam Macska, Marton Szep, Balazs Szilagyi şi David Ziman.)

Vă mai recomandăm:

Viitorul sună bine pentru scrima sătmăreană. CS Satu Mare s-a impus atât la individual cât şi pe echipe, la CN spadă juniori

Scrima sătmăreană nu-şi uită foştii mari campioni. Concurs de floretă internaţională în onoarea Ecaterinei Stahl şi Vasile Costa