Milioane de lei pentru şoselele distruse de anotimpul rece

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Prin „Programul lucrărilor de drumuri judeţene şi comunale”, finanţat din sume defalcate din TVA pentru anul 2011, au fost alocate aproape 12 milioane de lei. Consilierii judeţeni au aprobat aceşti bani la ultima şedinţă a forului.

 Asta pentru că reţeaua drumurilor judeţene a fost şi ea afectată de anotimpul rece. „Aceşti bani sunt exclusiv pentru întreţinerea drumurilor, dar şi pentru plata datoriilor pe care le-am avut către alte firme care ne-au întreţinut drumurile în anii trecuţi”, a declarat, pentru Adevărul de Seară Reşiţa, Ianăş Roşeţi, şeful Direcţiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat din cadrul Consiliului Judeţean Caraş-Severin. Acesta a adăugat că prin programele Ministerului Dezvoltării Regionale, alţi 250 de kilometri sunt vizaţi pentru refacerea covorului asfaltic până în 2013.

Ultima şansă pentru turism
Accesul spre principalele zone montane din Caraş-Severin se face greoi din cauza drumurilor proaste. Pentru acest an, printr-o hotărâre de guvern, sunt vizate drumurile Reşiţa-Văliug şi Caransebeş-Borlova-Telescaun. „Neapărat trebuie să găsească o soluţie pentru aceste drumuri, pentru că accesul la singurele zone montane din Banat este aproape blocat. Este greu de crezut că se rezolvă, dar merită încercat”, a spus reşiţeanul Daniel Tapuc, de 28 de ani.

Reşiţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite