Membrii celei mai mari comunităţi de croaţi din România speră la titlul mondial. „Demostrează că suntem un popor dârz!“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Anul trecut Kolinda Grabar-Kitarovic a vizitat comuna Caraşova FOTO argument-cs.ro
Anul trecut Kolinda Grabar-Kitarovic a vizitat comuna Caraşova FOTO argument-cs.ro

E mare bucurie şi în cea mai mare comunitate de croaţi din România, în comuna Caraşova, din Caraş-Severin. Din cei aproape 3.000 de locuitori, aproximativ 90 la sută sunt etnici croaţi.

Calificarea în finală a naţionalei croate e un mare eveniment şi pentru croaţii din comuna Caraşova, judeţul Caraş-Severin. Aici trăieşte cea mai veche şi cea mai mare comunitate de croaţi din România, menţionată în documentele istorice de la 1333.

Chiar dacă în comună au rămas mai mulţi bătrâni şi copii, tinerii fiind plecaţi la muncă în străinătate, unii chiar în Croaţia, primarul Petru Bogdan spune că localnicii au trăit la intensitate maximă calificarea naţionalei croate.

“Nu am avut nimic organizat nimic. S-au adunat oamenii în mici grupuri la câte unul acasă şi la sediul Uniunii Croaţilor, unde au urmărit meciul. Echipa Croaţiei ne-a adus o mare bucurie prin această calificare. Prestaţia jucătorilor a fost extraordinară. S-a văzut că au o tehnică de joc deosebită, dar şi tehnica individuală a jucătorilor e foarte bună”, a declarat primarul Petru Bogdan şi el etnic croat.

Edilul comunei cărăşene speră în câştigarea titlului şi spune că evenimentul va fi sărbătorit şi în Caraşova. “Indiferent de rezultatul care va fi în finală, noi ne bucurăm că au ajuns la o asemenea performanţă. Aşa cum a spus şi antrenorul lor, o să-şi facă mai departe datoria, dar o să vedem ce se întâmplă. Ce o da Dumnezeu! Adică, nu ştiu dacă Dumnezeu se implică, dar dacă omul munceşte şi îşi dă toată silinţa şi depune tot efortul să îndeplinească ceva şi Domnul binecuvântează. Sunt momente de bucurie pe care fiecare le trăieşte la cote maxime. Îi susţinem şi ne bucurăm de echipa croată, pentru că demostrează că suntem un popor dârz şi pentru că ştiu să lupte pentru un ideal”, a mai declarat primarul.

Comunitatea croaţilor din Caraşova este foarte legată de Croaţia. Majoritatea cetăţenilor de aici au dublă cetăţenie. Ultimii trei preşedinţi ai Croaţiei au poposit pe aceste meleaguri în ultimii 20 de ani. Cea mai recentă vizită datează chiar de anul trecut, când, în luna octombrie, Kolinda Grabar-Kitarovic, a făcut o vizită oficială în Caraş-Severin, unde a stat zeci de minute de vorbă cu localnicii.

Reşiţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite