Video Percheziţii la hoţii din Ploieşti care au tâlhărit traficanţi de droguri VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Ploieşti au făcut percheziţii în municipiului Ploieşti, la opt persoane bănuite de săvârşirea unor infracţiuni de tâlhărie calificată, de lipsire de libertate şi o infracţiune de furt calificat din locuinţă.

 Victimele tâlhăriilor au fost chiar traficanţii de droguri

Potrivit poliţiştilor, ”începând cu finalul lunii noiembrie, mai persoane ar fi abordat părţile vătămate sub pretextul cumpărării de substanţe cu efecte psihotrope, după care, prin ameninţări şi violenţe, le-ar fi deposedat de bani şi de aceste substanţe. Două dintre infracţiunile de tâlhărie ar fi fost comise în locuinţele persoanelor vătămate”, se arată într-un comunicat remis presei.

Prejudiciul este estimat la aproximativ 25.000 de lei.

La percheziţii, au fost ridicate bunuri susceptibile a fi utilizate la comiterea faptelor, respectiv arme albe, telefoane mobile, precum şi substanţe susceptibile a avea efecte psihotrope.

Potrivit unor surse, cercetările poliţiştilor în acest dosar au pornit de la o plângere în care se reclama un furt de telefon. Ulterior, poliţiştii au dat peste o grupare de traficanţi şi consumatori de droguri care furau la pont din casele unor familii înstărite pentru a face rost de bani cu care să cumpere substanţele interzise.

Cele opt persoane au fost conduse la sediul Poliţiei municipiului Ploieşti pentru audieri.

Ploieşti

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite