Gabriela Bădina te învaţă cum să ajungi manager de top
0
A trecut de la statutul de director de firmă la cel de trainer şi coach, implicîndu-se activ în formarea unor manageri performanţi, care să poată face faţă provocărilor de zi cu zi în echipele pe care le conduc.
Gabriela a urmat cursurile unui liceu de prestigiu din Ploieşti-„Mihai Viteazul". Materii de studiu precum Matematica, Fizica, Limba română şi Limba engleză au fost prioritare şi asta nu de dragul unei note în catalog, ci pentru că le considera utile pentru viitor.
„Acest lucru a fost insuflat puternic de tatăl meu, care mă întreba de note în glumă, cu expresia «ce cifre ai mai luat?». Părinţii au fost un real sprijin pentru mine şi fratele meu. Ei mi-au lăsat o mare libertate în alegeri, orice decizie am luat au respectat-o, nu neapărat cu mare bucurie", susţine Gabriela Bădina. În iulie 1987, Gabriela a intrat la Facultatea de Hidrotehnică, iar primii patru ani dupa absolvire i-a petrecut la Piteşti, unde a lucrat ca inginer pe şantiere. „În anii aceia am început să desluşesc cine este lider, cine este şef, cum poţi conduce oameni educati şi pe cei cu câteva clase primare", povesteşte aceasta. S-a mutat apoi în Bucureşti, unde a muncit şapte ani în domeniul petrolului, iar pentru alţi patru ani a ocupat pozitia de manager operaţiuni în logistică. Schimbarea domeniului de activitate a atras de la sine şi nevoia de cunoştinte în domeniile HR, financiar, marketing“, mai spune aceasta. În 1998, Gabriela Bădina a urmat cursuri MBA la Paris.
A lăsat managementul pentru antreprenoriat
Fiind numită la conducerea unei multinaţionale, cel mai dificil aspect a fost pentru Gabriela formarea managerilor de departamente. „Doream pentru managerii mei un curs care să-i ajute, căutând în acelaşi timp şi un domeniu în care să devin antreprenor. Aşa i-am gasit pe cei de la Crestcom din SUA, cu un program special adresat managerilor. Deviza lor era cât se poate de reală: devii manager aşa cum devii părinte, te trezeşti într-o bună zi că esti şi nu te învaţă nimeni ce înseamna această nouă meserie", explică trainerul.În 1996, Gabriela Bădina, alături de partenerele sale Giuliana Boicu şi Anne Marie Iliescu, a semnat cumpărarea licenţei Crestcom în Romania, şi a pornit la drum cu prima sesiune a cursului "Managerul în armură". Programul se adresează celor care conduc oameni indiferent de domeniul în care activează. „Mulţi cursanţi ne-au cerut să aducem programul la nivel de masă, în toată ţara. Prin urmare, am aplicat pe fonduri europene, şi proiectul câştigat a demarat în ianuarie 2011. Programul se adresează fără nici un cost managerilor din firme private IMM din cinci regiuni, printre care şi Ploieşti", spune Gabriela. „Mentorul meu în afaceri este chiar soţul meu, care a experimentat din plin viaţa de antreprenor. Un element pe care l-am adăugat în procesul de transformare a atitudinii managerilor este coaching-ul, aspect ce mă pasionează de mai ani" a conchis femeia de afaceri Gabriela Bădina.
Ce-i place?
„Mă pasionează istoria si psihologia, dar şi sportul, care face parte din programul meu zilnic. Fiecare excursie în ţară sau în străinătate este planificată atent în familie, pentru că tuturor ne place să călătorim“, spune Gabriela Bădina.
Ce nu-i place?
„Nu-mi place lipsa de eleganţă şi respect. Melteneala este ridicată la rang de politică de stat, a devenit chiar model pentru copii. Când blamăm noua generaţie şi susţinem că nu mai este cum eram noi, nu trebuie să uitam ca noi i-am educat în familie“, susţine femeia de afaceri.
Întrebări şi răspunsuri
Ce feedback aţi primit de la foştii cursaţi?
„Rezultatele cursanţilor la fiecare sesiune lunară se măsoară atât în bani cât şi în aspecte nefinanciare. Nu doar relaţia cu oamenii din echipa se îmbunătăţeşte, dar şi cu partenerul de viaţă şi copiii"
Ce planuri de viitor aveţi?
„Împreună cu colegele mele vrem să răspandim acest program de training la nivel cât mai larg în România, pentru că el schimbă minţi şi atitudini. Şi cred că avem mare nevoie toţi de acest lucru dacă vrem să traim într-o altfel de ţară!"
Profil
Data şi locul naşterii: 2 noiembrie 1968, Ploieşti
Studii: Facultatea de Hidrotehnica Bucuresti absolvită în 1992
Familie: Căsătorită , are un fiu, în vârstă de 13 ani
Mai multe detalii cu privire la cursurile de management puteţi solicita pe adresa contact@peopleinvestment.ro