Neamţ: Florin Mihai, maestrul fotografiilor alb-negru

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Neamţ: Florin Mihai, maestrul fotografiilor alb-negru
Neamţ: Florin Mihai, maestrul fotografiilor alb-negru

Pietreanul este adeptul peisajului clasic, iar instantaneele sale se remarcă prin textură şi jocurile de lumini şi umbre.

Florin Mihai şi-a îndreptat atenţia spre fotografie la începutul anilor ’90. „Mă fascina faptul că o imagine văzută cu ochii se poate regăsi şi pe o coală de hârtie“, susţine pietreanul. Timp de doi ani, a urmat cursurile Secţiei de Artă Fotografică din cadrul Şcolii Populare de Artă, sub îndrumarea profesorului Cornel Miftode.

Tehnică de ultimă oră
Fotografiile alb-negru cu peisaje sunt specialitatea lui Florin Mihai. „Fotografiile alb-negru înseamnă un prim pas în interpretarea imaginii şi asta pentru că noi vedem color“, crede pietreanul. 

De-a lungul timpului, a imortalizat în milioane de fotografii cele mai frumoase colţuri din natură. În portofoliul său, Cheile Bicazului, Lacu Roşu, staţiunea Durău şi oraşul Piatra Neamţ apar în diverse ipostaze. Lucrările artistului au fost prezentate în expoziţii personale sau de grup din România, dar şi din Letonia, Franţa, Italia, Belgia şi Statele Unite ale Americii.

„Peste hotare eşti tratat ca un om care încearcă să construiască ceva. La noi, în schimb, arta este luată în râs“, spune Florin. Timp de o lună a fost artist rezident în Franţa, iar în 2001 a câştigat premiul I la Concursul Naţional „Fotogeografica“. În ultimii ani, Florin Mihai şi-a îndreptat atenţia spre o nouă tehnică în fotografie, numită compoziţie digitală. „Compoziţiile sunt realizate dintr-o serie de imagini, fotografiate individual şi apoi unite într-o singură lucrare. Folosesc pagini vechi de manuscris pentru fundalul imaginilor“, precizează fotograful.

Artistul a ilustrat cu acest tip de fotografii cartea de poezii a unui autor din Carolina de Sud din Statele Unite ale Americii. La capitolul experienţă, poate adăuga şi colaborarea, timp de şase ani, cu mai multe agenţii de imagini de stock din Marea Britanie, Statele Unite ale Americii şi Spania.

Profil

Născut. 29 martie 1974, Piatra Neamţ.
Studii. Facultatea de Psihologie „Petre Andrei“, Iaşi.
Familie. Necăsătorit.

Întrebări şi răspunsuri

Se poate trăi din fotografie?
În ţară e mai greu, dar în străinătate se poate trăi bine cu meseria aceasta.
În ce stil se încadrează fotografiile tale?
Stilul meu se încadrează în fotografia clasică de peisaj. Mă regăsesc cel mai bine în acest stil, dar balansul este dat de proiectul bazat pe compoziţii digitale. Acest curent a fost văzut la Piatra Neamţ ca o curiozitate, dar a plăcut. Peste hotare lucrările se vând mult mai bine.

Ce-i place

„În timpul liber mă întâlnesc cu prietenii sau citesc o carte. În general, lecturez beletristică sau lucrări de specialitate fotografică“, spune Florin Mihai. Fotograful apreciază oamenii simpli şi direcţi. Admiră rigurozitatea stilului de viaţă nemţesc şi speră ca într-o bună zi să şi-l însuşească.

Ce nu-i place

Florin detestă lucrurile făcute superficial şi timpul pierdut degeaba, iar manelele îl calcă pe nervi. „Urăsc nesinceritatea, fiţele şi persoanele cu «ceafa lat㻓, mărturiseşte pietreanul. 

Piatra Neamţ

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite