O ieşeancă a obţinut 15.000 de euro pentru suferinţele din perioada comunistă
Judecătorii Tribunalului Iaşi au decis astăzi ca Maria Lişman (77 de ani) să primească 15.000 de euro daune morale de la statul român. Pentru că tatăl său a fost închis pe nedrept şi pentru că ulterior a fost marginalizată, a fost exmatriculată din şcoală şi dată afară de la serviciu femeia a solicitat iniţial 50.000 de euro.
Sentinţa nu este însă definitivă. În plângerea adresată instanţei Maria Lişiman a povestit că întreaga sa familie a avut de suferit în perioada 1945-1960 din cauza regimului comunist. Tatăl ieşencei a fost condamnat la trei ani şi respectiv un an şi şase luni de închisoare pentru că era considerat „chiabur". „După condamnare, atât tatăl meu, cât şi întreaga noastră familie, am suferit grave prejudicii. Am fost strămutaţi în altă localitate, ni s-au confiscat animalele din gospodărie şi terenul agricol deţinut de tatăl meu", a scris bătrâna în acţiunea depusă la Tribunalul Iaşi.
Ieşeanca a fost exmatriculată în 1947 de la Liceul Ortodox din Iaşi şi a fost nevoită să înveţe la Botoşani, unde s-a angajat la fabrica de textile.Însă a fost din nou dată afară din şcoală şi din serviciu. Maria Lişman a reuşit să termine liceul la Iaşi şi o şcoală posliceală de contabilitate şi s-a angajat la Fabrica Ţesătura.
În calitate de moştenitor al tatălui său bătrâna a solicitat 50.000 de euro daune morale şi materiale. Însă instanţa i-a admis parţial cererea.




















































