Căutat pentru înşelăciuni de milioane de euro, reţinut de procurorii ieşeni
0Un belgian bănuit că ar fi o înşelăciune cu un prejudiciu de peste 14 milioane de euro, a fost dus în faţa judecătorilor Curţii de Apel Iaşi cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile.
Citeşte şi: Căutat de 14 ani de autorităţile din Luxemburg, încătuşat la Iaşi
Danny R. (59 de ani), din Belgia, a fost reţinut de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iaşi în baza unui mandat european de arestare, emis de Biroul Procurorului General de la Curtea de Apel din Bruxelles, pentru comiterea unei infracţiuni de înşelăciune.
Potrivit anchetatorilor, „în perioada 15 mai 1988-04 ianuarie 2003 a trădat credibiltatea directorului de la Argenta Bank jonglând cu diferite proiecte imobiliare false şi obţinând astfel diverse sume de bani cauzând astfel un prejudiciu de peste 14 milioane de euro", se arată într-un comunicat al Parchetului Curţii de Apel Iaşi.
Procurorii ieşeni au solicitat arestarea preventivă a acestuia pentru a putea duce la îndeplinire dispoziţiile cuprinse în mandatul european de arestare emis de autorităţile belgiene ş în vederea predării sale autorităţilor străine.

















































