Un copil de doi ani a fost rănit din cauza unui şofer care a intrat într-o intersecţie blocată
0Minorul se afla pe bancheta din spate a unui autoturism care a fost tamponat de o autoutilitară. Copilul nu era transportat în dispozitiv de reținere omologat.
Accidentul a avut loc aseară, în Deva, la intersecţia bulevardelor Decebal şi Iuliu Maniu. Un şofer de 26 de ani, din judeţul Arad, aflat la volanul unei autoutilitare, a intrat în intersecţie cu toate că aceasta era blocată. S-a tamponat cu un devean de 28 de ani.
„În urma accidentului a rezultat rănirea ușoară a unui minor de doi ani, pasager în autoturism pe bancheta din spate, care nu era transportat în dispozitiv de reținere omologat”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Hunedoara, Bogdan Niţu.
În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală pentru comiterea infracțiunii de vătămare corporal din culpă.
Un accident similar a avut loc şi în Hunedoara. Un bărbat de 71 de ani a lovit o femeie de 37 de ani pe aleea de acces către spitalul din municipiu. Hunedoreanca traversa strada prin loc nepermis, iar în braţe avea un copil de un an. În urma impactului, doar femeia a fost rănită.























































