Debut cu dreptul în Liga Europa. Astra Giurgiu câştigă în Slovenia

0

Astra Giurgiu a câştigat joi, 4 iulie, cu scorul de 1-0 (0-0) partida disputată în deplasare contra echipei NK Domzale. Unicul gol al meciului a fost marcat de Constantin Budescu în minutul 84.

Echipa antrenată de Daniel Isăilă s-a jucat cu ocaziile în jocul contând pentru primul tur preliminar al Ligii Europa.

Ivanovski, Budescu, Bukari, Yahaya şi William l-au remarcat pe portarul Nejc Vidmar, în timp ce Junior Morais şi Gabriel Enache au ţintit barele porţii slovene.

Gazdele au avut o singură ocazie de gol, în a doua parte a reprizei secunde, în urma unei faze fixe.

Golul victoriei Astrei a venit în minutul 84. O centrare de pe partea dreaptă a lui Măţel l-a găsit în careu pe Budescu, atacantul “alb-negrilor” marcând după un şut în forţă.

În acest meci, Daniel Isăilă nu s-a putut baza pe doi jucători importanţi, Tembo şi Fatai. Dacă primul n-a ajuns încă la echipă din vacanţă, Fatai n-a primit viza pentru Slovenia.

ASTRA GIURGIU: Lung jr. – Măţel, Ben Youssef, A. Mureşsan (cpt.), J. Morais – Seto, Yahaya (90 Bărboianu) – G. Enache, Bukari, Budescu – Ivanovski (63 William). Antrenor: Daniel Isăilă

Manşa retur este programată pe 11 iulie pe “Arena Naţională” din Bucureşti deoarece stadionul “Marin Anastasovici” se află în plin proces de modernizate.