Campania a Poliţiei Române de prevenire a pornografiei infantile pe Internet. TU CUI DAI ACCEPT?

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pornografia infantilă pe internet nu reprezintă un fenomen în România, însă au apărut cazuri de distribuire prin internet a unor imagini pornografice cu minori, preluate de pe diverse site-uri. Totodată, există cazuri de minori care consimt la raporturi sexuale între ei, acordul fiind dat şi pentru filmarea sau fotografierea scenelor, după care unul dintre cei implicaţi recurge la distribuirea materialelor pe net.

Unul dintre principalele riscuri îl reprezintă aşa-numitul grooming, un mod de acţiune prin care o persoană cu înclinaţii pedofile, pregăteşte transferul relaţiei cu un minor, de pe ecranul calculatorului, în viaţa reală, prin manipulare.
La nivel mondial numărul site-urilor conţinând materiale pornografice cu minori este în continuă creştere, ceea ce face ca măsurile de contracarare să fie corelate între instituţiile de aplicare a legii, prin programe comune.
În acest sens se desfăşoară la nivel naţional, campania de prevenire a pornografiei infantile pe Internet „TU CUI DAI ACCEPT?".
Campania preventivă face parte din cadrul Proiectului iniţiat de Poliţia Română şi Poliţia Norvegiană, intitulat „Dezvoltare a capacităţii de prevenire şi investigare a cazurilor de pornografie infantilă pe Internet", proiect susţinut financiar prin Mecanismul Financiar al Spaţiului Economic European.
Calculatorul personal, internetul, ca mijloc de comunicare, a devenit o parte integrantă a vieţii de zi cu zi a multora dintre noi. Dincolo de informaţiile care ne fac viaţa mai uşoară, putem fi expuşi unor pericole pe care iniţial le considerăm a fi minore şi inovensive. 

Galaţi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite