Salariile angajaţilor Sistemului de Gospodărire a Apelor Vrancea au intrat "la apă". Lucrătorii, în pragul unei revolte
0
În jur de 50 de angajaţi ai instituţiei au primit în luna septembrie salarii mai mici cu 15-20%, după ce Curtea de Conturi a considerat că au încasat sporuri ilegale.
Mii de salariaţi de la Apele Române pregătesc un protest de amploare, după ce în luna septembrie s-au trezit cu salariile tăiate cu până la 20%.
Printre ei se află şi aproximativ 50 de angajaţi ai Sistemului de Gospodărire a Apelor Vrancea, iar măsura vine după al Curţii de Conturi, care a constatat că tăierile salariale pentru toţi bugetarii în anul 2010 nu au fost operate şi la Administraţia Apele Române, în sensul că s-a continuat acordarea unor drepturi salariale cu încălcarea actelor normative.
Directorul SGA Vrancea, Cătălin Kanty Popescu, ne-a declarat că din cei 160 de salariaţi ai instituţiei, sunt afectaţi în jur de 50 de angajaţi care nu-şi mai iau sporurile.
„A fost un proces pierdut cu Curtea de Conturi şi unii dintre salariaţi, nu toţi, nu-şi vor mai primi nişte sporuri. De fapt, sunt două lucruri aici, pentru că s-a impus recuperarea sumelor şi nu se mai dau nişte sporuri. Unii au primit salarii şi cu 15-20% salarii mai mici, mă refer aici şi la muncitori, şi la ingineri, şi la şefi. Eu nu sunt în situaţia aceasta”, a declarat Cătălin Kanty Popescu.
Pentru marţi, angajaţii SGA Vrancea au anunţat o grevă japoneză, dar este posibil ca să se declanşeze un conflict de muncă dacă angajaţii nu-şi vor primi drepturile ca şi până acum.