Pinocchio din Oltenia se dă în spectacol în Kazahstan

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Secvenţă din spectacolul „Pinocchio“ (foto: Teatrul Colibri)
Secvenţă din spectacolul „Pinocchio“ (foto: Teatrul Colibri)

Piesa pusă în scenă de Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri este o creaţie regizorală semnată de Cristian Pepino, cu Rodica Prisăcaru, Mugur Prisăcaru, Alla Cebotari, Oana Stancu, Iulia Cârstea, Adriana Ioncu şi Daniel Mirea.

Scenografia spectacolului îi aparţine Cristinei Pepino, iar muzica este realizată de Dan Bălan. „Pinocchio“ este la a opta prezenţă într-un eveniment internaţional, are patru premii obţinute la Festivalul de la Shangai şi la cel organizat de Teatrul Ţăndărică din Bucureşti.

La Festivalul Internaţional al Păpuşilor „Carnival“, de la Almaty – Kazahstan, ce va avea loc în perioada 25 septembrie – 2 octombrie, spectacolul teatrului craiovean intră în competiţie alături de producţii ale teatrelor din ţări ca Elveţia, Germania, Rusia, Brazilia, Coreea, Grecia, Argentina, SUA, Peru, Iran, Spania, Ucraina, Chile, Bolivia, Slovenia, Italia, Armenia, Norvegia sau Franţa.

Craiova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite