Medicii susţin că bacteriile din spitale sunt aduse de pacienţi: „Este important ca toată lumea să respecte regulile de igienă“
0
Infecţiile din spitale ar putea fi prevenite dacă bolnavii ar respecta normele de igienă, spun medicii. Pacienţii ies la plimbare sau la cumpărături îmbărcaţi în pijamale.
Medicii au declarat că periodic se fac dezinsecţii sau controale, însă obiceiurile bolnavilor rămân aceleaşi.
„Pacienţii trebuie să înţeleagă că în momentul în care sistemul imunitar este la pământ, infecţiile pot deveni inamici. Dacă nu sunt respectate regulile de igienă pot apărea imediat bacterii. E-coli este o bacteria ce poate determina afecţiuni intestinale acute, iar stafilococul auriu produce afecţiuni respiratorii grave. Din păcate, aceste bacterii au o rezistenţă extrem de ridicată la majoritatea antibioticelor. Este important ca toată lumea să respecte normele de igienă pentru a preveni apariţia acestor infecţii“, a spus un medic din cadrul Spitalului Judeţean Craiova.
Pacienţii recunosc că ies la plimbare sau la cumpărături îmbărcaţi în pijamle. „Nu poţi să stai toată ziua închis în salon să să te uiţi pe geam. Simt că mă sufoc dacă stau în acelaşi loc, aşa că de două ori pe zi ies la plimbare. Medicii ne-au spus clar care sunt regulile, dar eu sunt convins că peste 80% dintre pacineţi le încalcă“, a precizat Mihai Iovan, un pacient.
Regulile pe care bolnavii nu au voie să le încalce:
- nu este permisă părăsirea Spitalului fără acordul scris al medicului.
- pacienţii nu au voie să părăsească saloanele sau să facă vizite în alte saloane fără permisiune.
- ieşirea sau plecarea din secţie se face numai cu permisiune medicală.
- pentru deplasări la diferite servicii anexe ale spitalului pentru consultaţii interclinice pacienţii trebuie să fie însoţiţi de un cadru sanitar şi trebuie să fie protejaţi cu halat de molton.
- pacienţii trebuie să îşi spele cel mai frecvet mâinile, este cel mai eficient mod de a preveni infecţiile intraspitaliceşti: la intrarea şi ieşirea din salon, după folosirea grupului sanitar, înainte şi dupa masă.
- pacientii vor efectua zilnic igiena generală exceptand cazurile speciale (cei imobilizaţi la pat) când se va efectua igiena partiala cu ajutorul personalului.
Medicii au mai precizat că acest fenomen este greu de ţinut sub observaţie, însă la fel de greu este să fie aplicată şi legea.Nici pacienţii nici rudele lor nu respect normele de igenă.
Spitalele din Dolj au raporta anul trecut către Direcţia de Sănătate Publică Dolj aproximativ 90 de cazuri de infecţii nosocomiale, iar aceste bacterii au fost dobândite în cursul spitalizării medicale. „Din păcate unii pacienţi nu înţeleg cât de important este să respecţi normele de igenă. Bolnavii se plimbă nestingheriţi pe stradă îmbrăcaţi în pijamale, însă nu se gândesc absolut deloc că au sistemul imunitar scăzut şi se pot îmbolnăvi în orice moment. Ba mai mult, infecţiile le pot transmite mai departe şi colegilor de salon. Eu stau lângă Spitalul Judeţean din Craiova, iar zilnic văd sute de bolnavii care ies la plimbare sau la cumpărături, tot în îmbrăcămintea pe care o poartă în salon. Este un dute-vino“, a povestit Ioana Munteanu.
Mai citeşte şi