Prin Portul Constanța au trecut 3,33 milioane de tone de cereale ucrainene, în primele trei luni ale anului

0
Publicat:

Ucraina a expediat 3,33 milioane de tone de cereale prin Portul Constanța în primul trimestru. Zilele trecute, fermierii români au protestat în fața acestul val de importuri de cereale care sunt mai ieftine decât cele din UE.

Portul Constanța FOTO: CN APM
Portul Constanța FOTO: CN APM

După izbucnirea războiului, ucrainenii au fost nevoiți să caute rute alternative pentru transportul maritim, mai ales că porturile lor la Marea Neagră au fost închise.  

În anul 2022, exportatorii au transportat 8,6 milioane de tone de cereale ucrainene prin Constanța, cu trenul, camionul și barjele, pe Dunăre, arată Reuters.

Portul Constanța, care are o capacitate de stocare de aproximativ 2 milioane de tone, a gestionat anul trecut exporturi de cereale în valoare totală de 24,01 milioane de tone.

CFR a redeschis sau reabilitat, anul trecut, 47 de linii de cale ferată de marfă și de călători care leagă România de Ucraina și Republica Moldova. Lucrările de reabilitare a liniilor de cale ferată din Portul Constanța sunt în curs de desfășurare.

Milioane de tone de cereale ucrainene - mai ieftine decât cele produse în UE - au ajuns în țările vecine, iar asta a dus la nemulțumiri în rândul fermierilor din Europa Centrală și de Est.

Aceștia acuză un val de importuri ieftine de cereale ucrainene, scutite de taxe vamale până în iunie 2024, care au afectat prețurile și vânzările producătorilor locali.

Ministrul agriculturii din Polonia a demisionat săptămâna trecută, după protestele fermierilor, în timp ce mii de fermieri au protestat vineri în România, blocând traficul și punctele de trecere a frontierei.

Premierii Poloniei, României, Bulgariei, Ungariei și Slovaciei au cerut luna trecută Comisiei Europene să ia măsuri cu privire la importurile agricole ucrainene.

Polonia a declarat vineri că va opri temporar importurile de cereale ucrainene pe piața sa internă, permițând în același timp tranzitul.

"Pentru mine, oprirea temporară a importurilor este soluția în acest moment care ar putea crea un oarecare confort pentru fermierii din regiune", a declarat ministrul Agriculturii, Petre Daea, adăugând că interdicțiile la import trebuie eliminate printr-o decizie a Comisiei Europene. 

Constanţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite