Olandezii specialişti în turism au premiat Delta cu aur, iar Mangalia, cu bronz
Mangalia a primit premiul de bronz al calităţii de coastă, o distincţie acordată la nivel internaţional de Organizaţia europeană „The Coastal and Marine Union“, din Olanda.
Este vorba despre o organizaţie neguvernamentală ce monitorizează şi în acelaşi timp sprijină comunităţile cu deschidere la mare.
Premiul Calităţii Coastei reprezintă o modalitate de promovare a destinaţiilor turistice prin includerea acestora într-o bază de date (Quality Coast Destinations) ce va cuprinde 500 de destinaţii agreate de reţeua TUI Olanda.
În acest an, Mangalia a primit distincţia de bronz, în timp ce Delta Dunării – pe cea de aur. Printre oraşele premiate anul acesta se mai numără Limassol şi Kouklia, din Cipru, Westvoorne şi Goedereede, din Olanda.





















































