FOTO CFR Cluj a învins Slovan Liberec, scor 1-0, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor

0
CFR 1907 Cluj - FC Slovan Liberec

Echipa CFR Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia cehă Slovan Liberec, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Unicul gol al partidei a fost înscris de Cadu, în minutul 53, din penalti.

În minutul 52, Kapetanos îi ia faţa fundaşului Martin Toth, iar fundaşul formaţiei slovace îl faultează pe atacantul grec. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Cadu. În minutul 29, Slovan Liberec a lovit bara prin Sural, care a şutat de la nouă metri lateral dreapta în stânga lui Felgueiras.

Imagini din timpul meciului

„Trebuie să recunosc, gazdele au câştigat cu 1-0 meritat, de o diferenţă mai mare a scorului ne-a ferit portarul, nu sunt prea multe de spus, am fi avut noi prima şansă dacă am fi reuşit să dăm gol. Pot să spun că jucătorii adverşi au jucat foarte bine ofensiv, au avut răbdare, au aşteptat momente cheie, şi-au etalat calităţile. Pot să apreciez acest lucru şi valoarea lor. Noi rămânem încrezători în continuare, urmează meciul de la noi de acasă, sper să întoarcem acest rezultat. Dacă ne dorim în continuare să accedem în grupele Champions League trebuie să schimbăm ceva la jocul nostru, trebuie să schimbăm atitudinea noastră mai ales în faza de atac”, a declarat antrenorul FC Slovan Liberec, Jaroslav Silhavy.

„Am făcut un meci bun, am fost bine organizaţi în apărare, ne-am creat vreo şapte ocazii de gol. Fără să facem un joc extraordinar am avut multe ocazii de gol. Ceea ce m-a nemulţumit astăzi este că nu am înscris cel de-al doilea gol. Ne aşteaptă un meci extrem de greu, pe teren propriu vor avea o altă atitudine. Şi-au creat două ocazii de gol pe greşelile noaste. E un rezultat bun, suntem în creştere, trebuie să jucăm bine cu Vasluiul şi miercurea viitoare să ne mobilizăm în returul cu Slovan Liberec. Am încredere că putem să creştem, totul pleacă de la faza de apărare ”, a precizat Ioan Andone, antrenorul echipei CFR Cluj.

Cartonaşe galbene: Deac '63, Rada '70, Camora '88 / Breznanik '26, Toth '52, Hadasciok '61.

Partida retur va avea loc la 8 august, de la ora 20.00, la Liberec.

CFR 1907 Cluj - Mario Jorge Quintas Felgueiras, Ivo Pinto, Gabriel Mureşan, Ciprian Deac, Pantelis Kapetanos, Rafael Bastos, Adam Vass, Ricardo Cadu (c), Ionuţ Rada, Mario Camora,  Modou Sougou

Antrenor Ioan Andone

FC Slovan Liberec - David Bicik, Renato Kelic, Lukas Vacha, Milos Bosancic, Michal Breznanik, Ondrej Kusnir, Martin Toth, Vojtech Hadascok, Josef Sural, Jiri Stajner (c), Jiri Fleisman

Antrenor Jaroslav Silhavy

Arbitri Bulent Yildirim, asistenţi Mehmet Cem Satman, Erdinc Sezertam (toţi din Turcia)