După 12 ani de procese, castelul-muzeu de la Ciucea, lăsat statului de văduva lui Octavian Goga, a devenit proprietatea Consiliului Judeţean Cluj

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Complexul Muzeal Octavian Goga din Ciucea  FOTO: Ghid video turistic
Complexul Muzeal Octavian Goga din Ciucea  FOTO: Ghid video turistic

După 12 ani de procese, castelul de la Ciucea, judeţul Cluj, care găzduieşte Muzeul Memorial Octavian Goga, a fost câştigat de autorităţile clujene.

Instanţa a decis ca noul proprietar al castelului-muzeu de la Ciucea să fie Consiliul Judeţean Cluj. Vestea a fost dată zilele trecute de preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe.

„În ceea ce priveşte procedura ce se impune a fi urmată în perioada imediat următoare, Consiliul Judeţean va iniţia demersurile pentru reînscrierea în cartea funciară a dreptului de proprietate asupra imobilului al judeţului Cluj, acest lucru urmând a se realiza în baza testamentului întocmit de văduva marelui poet, Veturia Goga, în favoarea statului român, testament pe care urmaşii ei nu l-au putut anula de-a lungul celor peste 12 ani de procese“, se arată într-un comunicat al reprezentanţilor CJ Cluj.

Potrivit muzeuloctaviangoga.ro, instiutţia de cultură deţine un teren de 28.000 de metri pătraţi pe care se află 9 clădiri clasificate drept ansamblu monument istoric de categoria A.

Mai puteţi citi:

Autorităţile clujene au semnat contractul de restaurare a castelului Bánffy din Răscruci

Cluj-Napoca

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite