Continuă demolarea Bazarului Big. Noul centru comercial va fi gata în octombrie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
La sfârşitul lunii februarie se vor finaliza lucrările de demolare FOTO Facebook/PMC
La sfârşitul lunii februarie se vor finaliza lucrările de demolare FOTO Facebook/PMC

Primarul Municipiului Călăraşi a inspectat stadiul lucrărilor aflate în desfăşurare, prima oprire fiind la Bazarul Big, pentru modernizare căruia vor fi investite 5,3 milioane de lei.

 ”Aşa cum am promis, continuăm lucrările de modernizare în municipiul Călăraşi. Bazarul BIG va fi complet refăcut, creându-se o zonă modernă, în care comercianţii să îşi poată desfăşura activitatea civilizat.

Proiectul este deja finalizat, până la sfârşitul lunii februarie se vor termina lucrările de demolare. Din luna martie constructorul are termen de finalizare 6 luni de la emiterea ordinului de începere, astfel încât până în luna octombrie să se poată muta pentru a fi feriţi de frig. Cele 80 de societăţi comerciale au fost relocate temporar pe strada Trandafirilor, până la finalizarea lucrărilor", a explicat Marius Dulce, primarul Călăraşiului.

Bugetul alocat pentru acest obiectiv este de 5.389.649,74 lei (TVA inclus), prin care se vor crea 87 de noi spaţii comerciale, 75 locuri de parcare precum şi grupuri sanitare corespunzătoare.

Construcţia se va dezvolta pe parter şi va avea dimensiunile în plan de 40,80x40,86 m. Suprafaţa construită va fi de 1667,09 mp iar cea utilă, de 1603,75 mp. Imobilul va avea destinaţia de spaţiu commercial cu suprafaţa de 1549,42 mp, format din 87 de spaţii comerciale. 

Până la finalizarea proiectului comercianţii îşi vor desfăşura activitatea în Bazarul temporar, amplasat pe strada Trandafirilor, în imediat vecinătate a vechiului Bazar.

Valoarea obiectivului de investitii este de 5.389.649,74 lei (TVA inclus TVA), iar construcţia se va dezvolta pe parter şi va avea dimensiunile în plan de 40,80 x 40,86 m.  Înălţimea totală va fi de 6,45 m iar cea liberă de 4,00 m. Suprafaţa construită = 1667,09 mp. Suprafaţă utilă = 1603,75 mp. 

Vă mai recomandăm şi:

Dezvăluirile teribile ale unei turiste din Cancun: „Am văzut români ţinuţi închişi într-o cuşcă de sticlă”

 

Emilian Popovici, epidemiolog: „Faptul că oamenii se vaccinează nu înseamnă că se va ajunge imediat la un număr foarte mic de infecţii“ INTERVIU

Călăraşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite