VIDEO Pacient de 59 de ani al Spitalului Judeţean Buzău, donator de organe
0Echipa de transplant de la Spitalul Judeţean Buzău, împreună cu o echipă de la Spitalul Fundeni din Capitală, a realizat zilele trecute o nouă prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală. După ce familia şi-a dat acordul, medicii au recoltat de la pacient piele şi rinichii.
Piele recoltată de medici de la donator a fost trimisă la Banca de piele de la Spitalul „Grigore Alexandrescu” iar rinichii, la două spitale, unul din Iasi, iar celalalt din Cluj.
Bărbatul, care avea 59 de ani, a fost adus la Spitalul Judetean miercuri iar vineri a intrat în moarte cerebrală. În aceeaşi zi, familia buzoianului a fost de acord să îi fie prelevate organele sănătoase. Sâmbătă, o echipă de medici de la Spitalul Judeţean Buzău, împreună cu medici de la Spitalul Fundeni, au intrat în sala de operaţii.
Operaţia a durat aproximativ trei ore. Ţesuturile prelevate dar şi cei doi rinichi au ajuns deja la spitale din ţară unde era nevoie.
Este a doua prelevare de organe efectuată la Spitalul Judeţean Buzău. Prima a avut loc în urmă cu aproximativ două luni, după tragedia din clubul Colectiv. Atunci, specialiştii au prelevat piele de la un buzoian aflat in moarte cerebrală, ţesut care a ajuns la câţiva pacienţi arşi în clubul bucureştean.