Galleria Mall din Buzău are un nou proprietar. Eurosting anunţă măsuri de relansare a complexului comercial

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Grupul Eurosting, din Buzău, lider pe piaţa românească în domeniul producţiei şi comercializării de stingătoare, preia în portofoliu centrul comercial Galleria din Buzău. Achiziţia mall-ului dezvoltat de Globe Trade Center (GTC) Real Estate se va face cu ajutorul unei finanţări din partea Crosspoint Investment Banking & Real Estate.

Grupul de companii Eurosting derulează afaceri de circa 8 milioane Euro anual.

“Vom prelua toate contractele de închiriere existente în acest moment, iar activitatea Centrului Comercial Galleria Buzău va suferi un proces de eficientizare comercială în perioada imediat următoare, inclusiv de repoziţionare pe piaţă şi rebranding, astfel încât să devină o atracţie de retail semnificativă în zonă”, declară Mihai Şuteu, directorul de comunicare al grupului Eurosting.

Centrul comercial Galleria Buzău a fost inaugurat în anul 2008, are o suprafaţă închiriabilă de 14.000 mp, iar între chiriaşii existenţi se numără Leonardo, TinaR, Fox, Casa Rusu, Flanco, Adidas.

Divizia de Real Estate a companiei Crosspoint se va ocupa în continuare, în exclusivitate, de repoziţionarea centrului comercial pe piaţa din Buzău, precum şi de reconfigurarea mixului de chiriaşi ai mall-ului.

Crosspoint Investment Banking & Real Estate a acordat asistenţa privind procesul de finanţare şi consiliere privind structurarea financiară a tranzacşiei. 

“Aceasta este prima tranzacţie majoră în retail din 2015. Avem semnale optimiste pentru zona de fuziuni şi achiziţii în continuare, din diverse domenii de activitate şi credem că anul acesta vom asista la câteva tranzacţii semnificative în piaţă”, declară Codrin Matei, managing partner, Crosspoint Investment Banking & Real Estate. 

Divizia de Investment Banking a companiei Crosspoint oferă servicii de consultanţă financiară (M&A, asistenţă pentru obţinerea finanţărilor sau pentru restructurarea şi redresarea afacerii) pentru companii locale sau multinaţionale.

Buzău

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite