FOTO Bucharest Christmas Market, celebrul târg de Crăciun, îşi deschide porţile la sfârşitul lunii noiembrie
0Anul acesta, celebrul târg de Crăciun care are loc în fiecare iarnă în centrul Bucureşti îşi va deschide porţile pentru vizitatori la sfârţitul lunii noiembrie.
Bucharest Christmas Market, târgul de Crăciun organizat în centrul Capitalei în fiecare iarnă, îşi va deschide porţile pe 29 octombrie, urmând să se încheie pe 28 decembrie, potrivit reprezentanţilor Creart. Târgul va fi organizat în Piaţa Universităţii şi în Parcul Cişmigiu din Capitală.
Anul trecut: 80.000 de vizitatori
Anul trecut, Bucharest Christmas Market, târgul organizat cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă în Piaţa Universităţii din Capitală, a fost vizitat de peste 80.000 de oameni. Timp de o lună, atât cât a fost deschis, peste 80.000 de persoane au trecut pragul târgului, bucurându-se de cele 65 de căsuţe de lemn îmbrăcate în cetină. Decorul de poveste a fost completat cu ajutorul unui brad înalt de 15 metri la baza căruia a fost redată scena naşterii Domnului.
Scena, punctul fierbinte al târgului
Atracţia târgului a fost scena amplasată în Piaţa Univerisităţii, acolo unde de-a lungul celor patru săptămâni au urcat pe scenă sute de artişti. Pe clădirile din jurul târgului au fost proiectate spectacole de lumini, în timp ce sarmalele, mămăliguţa cu smântână şi prăjiturile de casă au atras pofticioşi de toate vârstele.
Cu o săptămână înainte de Crăciun a început maratonul cadourilor, iar Bucharest Christmas Market a fost luat cu asalt de cumpărători. Cele mai căutate produse au fost iile tradiţionale româneşti, măştile populare, decoraţiunile din lemn şi ceramică, dar şi icoanele pictate pe sticlă. Doamnele şi domnişoarele s-au înghesuit la căsuţele cu bijuterii lucrate manual, dar şi la ţesăturile specifice mai multor zone din România.
Casa lui Moş Crăciun, atracţia celor mici
În ceea cei priveşte pe cei mici, adevărata distracţie a fost reprezentată de caruselul amplsat în mijlocul târgului, oferindu-le micuţilor o călătorie în lumea basmului. Personajele de poveste au contribuit la întregirea decorului destinat Crăciunului, iar una dintre surprizele pregătite de organizatori a fost Casa lui Moş Crăciun.
Aceasta a găzduit în perioada 13 decembrie- 21 decembrie proiectul Crăciun cu Îngeri, iniţiat de studioul de fotografie Foto Union. În cadrul proiectului, fiecare vizitator care a trecut pragul căsuţei a primit o fotografie cu Moşul ce a putut fi descărcată dintr-o galerie online, în total fiind realizate 3.000 de fotografii.