Deşeurile electronice şi electrocasnice din sectorul 1 sunt colectate pe 13 noiembrie | adevarul.ro

Deşeurile electronice şi electrocasnice din sectorul 1 sunt colectate pe 13 noiembrie

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Locuitorii din sectorul 1 al Capitalei pot depozita, pe 13 noiembrie, în faţa imobilului echipamentele vechi, care le ocupă inutil spaţiul în locuinţe. Deşeurile vor fi ridicate gratuit de firma Romprest.

Televizoarele, radiourile, frigiderele, maşinile de spălat şi celelalte echipamente electrocasnice colectate sunt preluate în vederea tratării lor ecologice, valorificării şi reciclării în conformitate cu legislaţia europeană de mediu.

Administraţia locală a lansat, încă din martie 2008, un program de colectare gratuită a deşeurilor electrice, electronice şi electrocasnice. Până în prezent, Primăria Sectorului 1 a colectat peste 200 de tone de deşeuri EEE. Numai în cursul anului 2010 locuitorii Sectorului 1 s-au debarasat de peste 40 de tone de echipamente electrocasnice vechi care le ocupau inutil spaţiul din casă.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite