Pilotul Mihai Marinescu, pe locul opt în Belgia, după prima cursă

0

Pilotul braşovean Mihai Marinescu a terminat pe locul opt prima cursă de pe circuitul „Spa Francorchamps", din Belgia, competiţie contând pentru etapele 5 şi 6 ale Campionatului Mondial de Formula 2.

Plecat de pe poziţia a 11-a a grilei de start, pilotul braşovean Mihai Marinescu a debutat în forţă în prima cursă din Belgia, acolo unde a câştigat cinci locuri după primele două tururi, ajungând până pe locul şase.

Însă, spre finalul cursei, Marinescu a fost depăşit de spaniolul Pineiro şi neamţul Storz. Britanicul Will Bratt a câştigat prima cursă din Belgia, italianul Mirko Bortolotti a terminat al doilea, în timp ce podiumul a fost completat de elveţianul Chris Zanella.

Cursa a doua din Belgia va avea loc mâine, de la ora 15.20, urmând să fie transmisă, în direct, pe Sport.ro. Cu 36 de puncte acumulate, braşoveanul Mihai Marinescu este pe locul şapte în clasamentul general.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!