Botoşani: Nou născut de 5,55 kilograme (Galerie Foto)
0Benjamin Laurenţiu Papuc a a venit pe lume duminică noapte şi deţine recordul în greutate la nou născuţi pentru anul 2011.
Marica Papuc nu se aştepta ca cel de-al 13-lea copil să cântărească atât de mult. La ceilalţi copii nu a avut probleme la naşteri, chiar dacă unii dintre ei au avut şi patru kilograme.
"A fost cea mai grea naştere din cauza travaliului. Nu am făcut ecografie la timp şi nu am ştiut că este atât de mare. A urmat cezariana şi l-am văzut grăsunel. Mă bucur că suntem sănătoşi", a declarat Marica Papuc.
Greutatea copilului i-a surprins şi pe medicii care au asistat la naştere.
"A fost o operaţie în parametri normali. Era un copil cu o greutate mult mai mare decât cei născuţi precedent. A trebuit să apelăm la cezariană din cauza disproporţiilor dintre copil şi bazinul mamei ", a declarat managerul Spitalului de Obstretică şi Ginecologie. Maria Olaru.
La 42 de ani, mama bebeluşului gigant mai are acasă încă 12 copii cu vârste cuprinse între 2 şi 24 de ani. Un băiat şi o fată a familiei Papuc s-au stabilit deja la casele lor şi au dăruit familiei şi patru nepoţi, iar un al cincilea este pe drum.

"Soţul a vrut o fată dar e mai bine că e băiat.Este sănătate şi de aceasta suntem bucuroşi. Cât îmi dă Dumnezeu sănătate o să mai fac copii. Dacă am ajuns până aici de ce să mă opresc", a precizat mama lui Benjamin Laurenţiu Papuc.
Marica Papuc este aşteptată acasă, împreună cu cel mai mic membru al familiei pentru a-şi sărbători ziua de naştere. Pe 31 ianuarie, Marica Papuc împlineşte vârsta de 43 de ani şi este hotărâtă să continue să facă copii şi datorită religiei.
"Noi avem o credinţă şi am luat o hotărâre înaintea lui Dumnezeu să aducem pe lume pe toţi copiii pe care ni-i dă. Cu multă muncă ne descurcăm. Noi suntem creştini-penticostali. Noi nu avem voie să întrerupem sarcina şi datorită acestui lucru suntem binecuvântaţi cu mulţi copii", a precizat capul familiei, Dorel Papuc.
Familia Papuc trăieşte din afacerile familiei, o fermă cu 20 de vaci şi stupid şi o societate de construcţii unde capul familiei lucrează cu cei mai mari băieţi, dar are şi doi angajaţi pe timp de vară.

"Ne ajută şi copiii. Sunt patru care sunt ieşiţi din şcoală. Doi sunt căsătoriţi şi sunt la casele lor şi ne ajută şi ei. Pe soţie o ajută fetele la treburile casei, iar eu cu băieţii. Cei care sunt la şcoală se şin numai de carte iar cei mari întreţin familia", a adăugat Dorel Papuc.
La vârsta de un anişor, Benjamin Laurenţiu se va muta în casă nouă, o casă cu şapte dormitoare, trei băi, trei bucătării şi trei dresinguri. Casa a fost ridicată de membrii familiei, iar până acum a uscat bugetul familiei de peste 300.000 lei.

"Am început lucru la casă de acum trei ani. Meseria am învăţat-o de la tatăl meu. Am muncit şi în Italia, timp de cinci ani şi când m-am întors mi-am deschis firma de construcţii. De la mine au învăţat şi fii mei care au muncit cot la cot la ridicarea casei", a adăugat capul familiei.
Deşi are doar trei zile de când s-a născut, Benjamin Laurenţiu este deja şi unchi. El are patru nepoţi de la fraţii mai mari, şi un al cincilea este pe drum, dar niciunul la fel de voinic ca el.

"Un copil normal are această greutate la trei luni, depinde de cât asimilează în primele luni de viaţă. Nu cred că vor fi probleme în evoluţia lui, au mai fost cazuri de gigantism care pe parcurs au ajuns la valori normale de evoluţie", a precizat un medic pediatru.
Benjamin Laurenţiu Papuc deţine recordul în greutate al copiilor născuţi în Spitalul de Obstretică şi Ginecologie în acest an.