Un bătrân de 80 de ani a înjunghiat un tânăr în abdomen. Cei doi au început să se certe după ce au consumat alcool
0
Luni după-masa, un bătrân de 80 de ani l-a înjunghiat pe un tânăr de 29 de ani, cu care consuma alcool în casa sa. Se pare că pe fondul consumului de alcool şi a unor neînţelegeri mai vechi, cei doi au început să se certe. Tânărul a sunat singur după ajutoare şi a ajuns direct în sala de operaţii. Acesta este în stare stabilă.
Agresiunea a avut loc luni, în jurul orei 16:00, în comuna bistriţeană Lunca Ilvei. Tânărul de 29 de ani se afla tocmai în casa bătrânului de 80 de ani care l-a înjunghiat.
Cei doi au consumat băuturi alcoolice, iar la un moment dat au început să se certe din cauza unor neînţelegeri mai vechi. Bătrânul de 80 de ani s-a înfuriat, a luat un briceag şi şi-a înjunghiat musafirul în zona abdominală.
„În cursul zilei de azi, un bărbat de 29 de ani din Lunca Ilvei a sesizat poliţia prin 112 despre faptul că a fost rănit în zona abdominală de un alt bărbat. La faţa locului, poliţia a stabilit faptul că bărbatul de 29 de ani, în timp ce se afla la locuinţa unui alt bărbat de 80 de ani, pe fondul consumului de alcool şi a unor neînţelegeri, ar fi fost lovit de acesta în zona abdomenului cu un obiect ascuţit. Poliţiştii efectuează cercetări, pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs evenimentul”, a declarat Diana Pintea, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bistriţa-Năsăud.
Deşi era rănit, tânărul a luat telefonul şi a sunat la 112. Un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean l-a preluat pe tânăr şi l-a transportat la Spitalul Orăşenesc Năsăud, de unde a fost mai apoi transferat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bistriţa, unde a fost operat. Se pare că tânărul este în stare stabilă.
„Momentan bărbat este internat la secţia Chirurgie şi urmează să fie operat. Acesta prezintă o plagă înjunghiată abdominală şi este stabil hemodinamic. Aparent nu i-a fost perforat stomacul”,a explicat Mia Luca, psiholog în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistriţa.