VIDEO HCM Baia Mare, victorie uşoară în faţa celor de la CSU Neptun Constanţa

0
HCM Baia Mare s-a impus cu scorul de 31-17

În prima etapă a returului Ligii Naţionale de handbal feminin HCM Baia Mare s-a impus uşor în faţa celor de la CSU Neptun Constanţa. Fetele antrenate de Costică Buceschi şi Magda Kovacs au câştigat cu scorul de 31-17, la finalul unei partide în care cei 3.000 de spectatori făceau valuri.

HCM Baia Mare şi-a consolidat poziţia de lider al Ligii Naţionale după victoria de pe teren propriu în faţa constănţencelor de la CSU Neptun. Partida s-a desfăşurat vineri seara, în Sala Polivalentă „Lascăr Pană“, unde peste 3.000 de suporteri au venit să vadă o nouă victorie a handbalistelor băimărence. Doar 5 minute au reuşit cele de la CSU să menţină echilibrul, HCM Baia Mare reuşind să se impună lejer. Cu 13-7 au condus băimărencele la pauză, iar rezultatul final a fost de 31-17. În urma acestei vitorii, HCM Baia Mare se menţine în fruntea clasamentului Ligii Naţionale. Următoarea partidă pentru HCM Baia Mare va fi în deplasare la Râmnicu Vâlcea.

CM Baia Mare - Neptun Constanţa 31-17 (13-7)

Arbitri: Adrian Barbu (Piteşti) şi Ştefan Ciurea (Craiova).

HCM Baia Mare: Ungureanu (9 int. bune), Băbeanu (10) - Rudics 6 (1), Marin 6 (2), Buceschi 5 (1), Nechita 5, Pîrvuţ 5, Tătar 2, Puiu 1, Maior Paşca 1, Oltean, Diniş Vârtic, Bondar, Tomescu, Ghionea. Antrenori: C. Buceschi şi M. Kovacs.

Neptun Constanţa: Petrescu, Dumanska - Tiron 5, Sheiko 4, L. Tămaş 3, Toma 3 (1), Ionescu 2, Orşivschi, Enescu, Moţei, Mărginean, Strahan, Zlăvog. Antrenori: I. Crăciun şi Fl. Cazan.