FOTO Campioana României se impune fără probleme în faţa HCM Roman. Do Nascimento, debut oficial cu multe goluri

0

HCM Baia Mare a reuşit o nouă victorie în Liga Naţională, după ce a învins, în faţa propriilor suporteri, în a şaptea etapă din Liga Naţională, HCM Roman, scor 26-15 (9-5).

În urma acestei victorii, echipa din Baia Mare rămâne neînvinsă în faţa HCM Roman, echipă cu care s-a întâlnit în Supercupa României jucată la Braşov, atunci când băimărencele obţinuseră victoria la scorul de 25-22.

Primul gol al meciului s-a încris abia în minutul 9 al meciului de către Alexandra Do Nascimento, acesta fiind primul ei gol oficial pentru campioana României. Abia pe la jumătatea primei reprize jucătoarele antrenate de Costică Buceschi şi Magda Kovacs reuşesesc să se desprindă pe tabela de scor, diferenţă care se menţine până la finalul celor 60 de minute regulamentare de joc, scorul fiind 26-15.

Cu 12 minute înainte de final diferenţa pe tabela de scor este de opt goluri, însă până la final băimărencele mai reuşesc să înscrie, ducând scorul la 26-15.

Potrivit hcmbaiamare.ro, este a şasea victorie pentru băimărence, acestea urmând să întâlnească miercuri, în deplasare, gruparea din Râmnicu Vâlcea, pentru ca - în 5 octombrie HCM Baia Mare să întâlnească CSM Bucureşti.

Un meci cu foarte multe decizii contestate de public, suporterii HCM neţinând cont că arbitrajul a fost asigurat de două femei.

HCM Baia Mare - HCM Roman 26-15 (9-5)

Sala sporturilor "Lascăr Pană";

Au arbitrat: Cristina Năstase (Bucureşti) şi Simona Stancu (Buzău);

Observator: R. Pankler (Cluj);

Aruncări de la 7m: 2-2 (transformate 1-0, au ratat Do Nascimento, respectiv Băbeanu şi Mihalschi);

Minute de eliminare: 2-4;

HCM Baia Mare: Arenhart (8), Ungureanu (4+1), Dumanska - Tiron 5, Makeeva 4, Do Nascimento 4, Oltean 4, Buceschi 4 (1), Davydenko 2, Ardean Elisei 1, Herrem 1, Szucs 1, Artsiukhovich, Nechita, Lobach, Tătar; antrenori: Costica Buceschi şi Magda Kovacs;

HCM Roman: Tymoshenkova (9), Vişan (1+1), Polocoşer - Horobeţ 4, Druţu 4, Iuganu 2, Stoleru 2,  Băbeanu 1, Toskovic 1, Mihalschi 1, Cilici, Vîlcu, Chiţacu, Vârtic, Crap, Agrigoroaei; antrenori: Florentin Pera şi Viorel Lazăr