Dotări pentru Spitalul din Aiud necesare funcţionării viitoarei secţii de terapie intensivă COVID-19

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Spitalul Municipal Aiud a primit sâmbătă din partea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă o serie de dotări necesare funcţionării viitoarei secţii de terapie intensivă COVID-19, a anunţat Primăria Aiud.

Au fost primite 20 de ventilatoare, 20 de monitoare şi 60 de injectomate, potrivit unui anunţ publicat pe o reţea de socializare de către Primăria Aiud.

"Spitalul Municipal Aiud a primit, în cursul acestei dimineţi, din partea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă - depozit central, o serie de dotări necesare funcţionării secţiei de terapie intensivă COVID -19. Este vorba despre 20 de ventilatoare, 20 de monitoare şi 60 de injectomate. Toate dotările sunt noi şi absolut necesare deschiderii secţiei de terapie intensivă. Această secţie va fi operaţională în cel mai scurt timp posibil şi va deservi acele persoane care au nevoie de îngrijiri medicale speciale în tratarea infecţiei cauzate de COVID-19", se arată în postare.

Totodată, spitalul a primit, în baza unui contract de comodat, un generator de curent care are rolul de a suplini alimentarea cu energie electrică în cazul unei eventuale pene de curent. Acest generator a fost transmis spre folosinţă de către o comună din Apuseni, Bistra.

Imagine indisponibilă

Echipamentele au fost recepţionate în prezenţa prefectului de Alba, Nicolae Albu, a inspectorului şef al ISU Alba, Ovidiu Costea, şi a reprezentanţilor Spitalului Municipal Aiud şi ai Primăriei municipiului Aiud.

Fostul ministru al Sănătăţii Nelu Tătaru a anunţat, la începutul lunii noiembrie, că Spitalul Municipal Aiud va trece în categoria unităţilor medicale de suport COVID, urmând ca aici să fie alocate 200 de paturi pentru cazurile medii de infectare cu virusul SARS-CoV-2 şi 20 de paturi pentru terapie intensivă.

Vă recomandăm să mai citiţi:

Decizie după 9 ani în procesul privind anularea certificatului de descărcare arheologică a Masivului Cârnic din Roşia Montană. Legătura cu Nicuşor Dan

Alcoolemia uriaşă pe care o avea şeful Poliţiei Locale Alba Iulia după ce a fost implicat într-un accident. A intrat direct în comă alcoolică

Alba Iulia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite